Gwara wielkopolska rozbrzmiała w Galewie

Gwara, czyli lokalny dialekt, wraca do łask. Coraz bardziej doceniamy znaczenie i piękno odrębności językowej, uznając ją za ważny element naszej kultury. Najlepszym dowodem na to może być II edycja konkursu „Z gwarą za pan brat”, który odbył się w Galewie w sobotę, 26 kwietnia. Honorowy patronat na imprezą objął Andrzej Grzyb – poseł do Parlamentu Europejskiego.

Celem konkursu była popularyzacja gwary wielkopolskiej, która, jak się okazuje, ma się całkiem nieźle. O tym, że na zakupy bierzemy tytkę, jemy pyry i plyndze, a wodę ze studni nosimy w węborku, przypominali uczestnicy wraz z zaproszonymi gośćmi. Znaleźli się wśród nich m.in.Andrzej Bobrowski, dyrektor Oddziału Terenowego Agencji Rynku Rolnego w Poznaniu i Rafał Klimek, wicedyrektor Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Poznaniu.

Wydarzenie bardzo spodobało się Andżelice Chojnackiejkandydatce z listy PSL do Parlamentu Europejskiego, która na co dzień pełni funkcję kierownika Biura Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Koninie. Pomysł konkursu związanego z gwarą chciałaby zrealizować także w powiecie konińskim, by kultywować tradycję i przypominać o znaczeniu gwary wielkopolskiej, będącej wspólnym dziedzictwie językowym naszego regionu.

Czytaj całość na:

http://www.turek.net.pl/powiat/

galeria zdjęć:

http://www.turek.net.pl/fotogaleria

 

źródło:

www.turek.net.pl

©2024 Andrzej Grzyb - Poseł do Parlamentu Europejskiego  |  Polityka Prywatności

Top

Log in with your credentials

Forgot your details?