Jan XXIII i Jan Paweł II świętymi

O godz. 10:15 w niedzielę papież Franciszek ogłosił Jana XXIII i Jana Pawła II świętymi Kościoła katolickiego.

kanonizacjaProces kanonizacyjny Jana Pawła II rozpoczął się niedługo po beatyfikacji, która odbyła się 1 maja 2011 roku na placu św. Piotra w Rzymie. Był on jednym z najkrótszych w historii. Trwał pięć i pół roku. Po Jego śmierci 2 kwietnia 2005 roku, nadzieje wiernych, że Jan Paweł II zostanie uznany za świętego, były widoczne już podczas ceremonii pogrzebowej w Watykanie. Zgromadzeni na Placu Świętego Piotra wznosili wówczas transparenty z napisem “Santo subito”, czyli “Święty natychmiast”. Benedykt XVI skorzystał z przysługującego mu prawa i przyspieszył rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego, uchylając regułę 5. lat, które muszą upłynąć od śmierci kandydata na ołtarze.

Podstawą do beatyfikacji polskiego papieża było cudowne uzdrowienie chorej na Parkinsona francuskiej zakonnicy Marie Simon-Pierre. Do kanonizacji wybrano uzdrowienie z tętniaka mózgu Floribeth Mora Diaz z Kostaryki.

Msza kanonizacyjna nieprzypadkowo odbywa się w II niedzielę Wielkanocy, którą papież-Polak ogłosił w 2000 roku Niedzielą Bożego Miłosierdzia.

Sejm przyjął uchwałę ws. uczczenia Papieża Jana Pawła II

KK

rzymrzym1

©2022 Andrzej Grzyb - Poseł do Parlamentu Europejskiego  |  Polityka Prywatności

Top

Log in with your credentials

Forgot your details?