Konferencja prasowa w Słupcy

W piątek 17 marca w Domu Ludowym w Słupcy odbyła się konferencja prasowa PSL, którą prowadził Michał Pyrzyk a głównym prelegentem był europoseł Andrzej Grzyb. Tuż przed konferencją “ludowcy”posadzili symboliczne “Drzewo dla Polski”.

W konferencji wzięli udział europoseł i prezes wielkopolskiego PSL Andrzej Grzyb, wiceprezesi zarządu wojewódzkiego Wojciech Jankowiak, Eugeniusz Grzeszczak, wiceprezes WFOŚiGW Marek Baumgart,  dyr WZMiUW Arkadiusz Błochowiak, dyr Marek Beer , starosta słupecki Mariusz Roga i burmistrz miasta Słupcy Michał Pyrzyk.

Poruszono trzy tematy. Pierwszym była ochrona powietrza ponieważ w ostatnim czasie zostały podjęte decyzje związane z handlem uprawnieniami do emisji po roku 2020. Są to uprawnienia dla energetyki, przemysłu, ciepłownictwa. Według posła jest to ważny problem z polskiego punktu widzenia i trzeba pracować nad tym ponieważ nie wszystko co zostało uchwalone w parlamencie europejskim zadowala PSL.

Drugim tematem poruszonym przez Andrzeja Grzyba była gospodarka w obiegu zamkniętym czyli nowy koncept zagospodarowywania odpadów. Według nowego programu więcej odpadów ma być odzyskiwanych. W okresie 2020 – 2030 powinniśmy dojść do 70% recyklingu odpadów, 80% opakowań. Ma się także zmniejszyć o połowę ilość wyrzucanej żywności. Jak poinformował europoseł są to regulacje na poziomie europejskim.

Trzecim omawianym problemem był temat kadencyjności w przyszłych wyborach samorządowych. Europoseł przypomniał, że 1/3 radnych powiatowych województwa wielkopolskiego to są radni powiatowi PSL, 21 starostów, 50 wójtów i burmistrzów.

Uważamy, że niektóre propozycje obecnego rządu są niezgodne z ideą samorządności. Do takich propozycji należy odbieranie pewnych kompetencji. Jeżeli chodzi o system wyborczy uważamy, że to wyborcy powinni decydować kogo chcą na burmistrza na kolejną kadencję. My będziemy startować według reguł, które będą. Nie narzekamy ale twierdzimy, że to nie jest dobra droga – mówił europoseł Andrzej Grzyb.

Cały artykuł dostępny na  https://wirtualnyregion.pl/konferencja-prasowa-psl/

©2023 Andrzej Grzyb - Poseł do Parlamentu Europejskiego  |  Polityka Prywatności

Top

Log in with your credentials

Forgot your details?