Koniec roamingu: Parlament usuwa ostatnią przeszkodę

Ostatnia bariera na drodze do zniesienia opłat detalicznych za roaming usunięta. Parlament Europejski zatwierdził porozumienie z Radą UE w sprawie limitów cen hurtowych za przesył danych między krajami członkowskimi a to oznacza, że od czerwca, dzwoniąc za granicę – w obrębie Unii Europejskiej – będziemy za płacić za połączenie tyle samo, co u siebie w kraju.

Połączenia telefoniczne to nie wszystko. Podróżując po Unii Europejskiej, bez dodatkowych opłat, odbierzemy maile, będziemy mogli korzystać z mediów społecznościowych, map w naszych smartfonach, wysyłać smsy i mmsy. Parlament Europejski, na ostatniej sesji w Strasburgu, usunął ostatnią przeszkodę zatwierdzając wstępne porozumienie z Radą UE w sprawie limitów cen hurtowych na usługi roamingowe. – Likwidacja roamingu to jeden z kroków, który ma zmierzać do jednolitego rynku w sferze usług telekomunikacyjnych i ułatwić komunikację obywatelom UE.  To jednak nie koniec, kolejnym wyzwaniem z którym musi się zmierzyć PE jest geoblocking. Jest to ograniczenie klientom równego dostępu do zakupu towarów i usług przez internet jeżeli np. jest się z innego państwa. To nic innego jak dyskryminacja konsumentów ze względu na miejsce zamieszkania – powiedział Andrzej Grzyb.

Porozumienie o hurtowych limitach cen określa, jakich opłat operatorzy mogą żądać za wykorzystanie ich sieci do połączeń “transgranicznych”. Umowa dotyczy także obniżenia limitów transferów danych, co ułatwi dostęp do zawartości audiowizualnych podczas podróży z jednego kraju UE do innego. Będzie też ułatwieniem w wejściu na rynek dla wirtualnych operatorów telekomunikacyjnym.   .

 

Rozmowy telefoniczne, wysyłanie SMS-ów i korzystanie z danych bez dodatkowych opłat roamingowych będzie obowiązywało od 15 czerwca 2017 r.

 

zdjęcie pixabay

©2024 Andrzej Grzyb - Poseł do Parlamentu Europejskiego  |  Polityka Prywatności

Top

Log in with your credentials

Forgot your details?