Najlepsi młodzi mechanizatorzy odwiedzą Brukselę

Uczniowie Zespołu Szkół im. Stanisława Mikołajczyka w Opatówku zwyciężyli w pierwszym Regionalnym Turnieju Młodego Mechanizatora. Konkurs, którego placówka była gospodarzem, został zorganizowany przez Państwową Inspekcję Pracy. Celem zmagań było sprawdzenie wiedzy uczniów szkół rolniczych z południowej Wielkopolski z zakresu bezpieczeństwa pracy w gospodarstwie rolnym. Zdobywcy trzech pierwszych miejsc, na zaproszenie Andrzeja Grzyba, posła do Parlamentu Europejskiego, odwiedzą Brukselę. 

W turnieju zmierzyli przedstawicieli wszystkich ośmiu rolniczych szkół z południowej Wielkopolski. Każdą reprezentował trzech uczniów kształcących się na typowo rolniczych kierunkach. Uczestnicy najpierw przeszli kwalifikacje wewnątrzszkolne. W czasie finału na początek musieli rozwiązać test. Uczniowie, którzy uzyskali największą ilość punktów w części teoretycznej walczyli o zwycięstwo, w pięciu konkurencjach praktycznych. Dwunastka najlepszych musiała wykazać się wiedzą z zakresu obsługi ciągnika z ustawieniem parametrów roboczych opryskiwacza, umiejętnością jazdy po torze przeszkód z talerzem Stewarta czy udzielania pierwszej pomocy poszkodowanemu w wypadku przy pracach w gospodarstwie rolnym wyjaśnia Andrzej Zalewski z Państwowej Inspekcji Pracy w Ostrowie Wielkopolskim, która jest pomysłodawcą turnieju.  – Naszym celem jest propagowanie wśród młodzieży wiedzy z zakresu techniki rolniczej, popularyzowanie wśród uczniów przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy w rolnictwie, w tym propagowanie kultury bezpiecznego zachowania się podczas obsługi użytkowania maszyn rolniczych, popularyzowanie wśród uczniów znajomości zasad ruchu drogowego, tak samo przepisów ochrony przeciw pożarowej, popularyzowanie umiejętności postępowania w razie wypadku i w sytuacjach zagrożenia a tych w rolnictwie jak wiadomo jest całkiem sporo.

turniej_007

Podium zajęli przedstawiciele gospodarza: Jarosław Kubiś, Marcin Niemiec i Roman Zalewski, którzy oprócz pucharów, dyplomów i sprzętów niezbędnych w gospodarstwie rolnym pojadą do Brukseli. Na zaproszenie europosła Andrzeja Grzyba odwiedzą stolicę Unii Europejskiej i będą mieli okazje sprawdzić jak od kuchni wygląda praca w Parlamencie Europejskim. – Państwowa Inspekcja Pracy jest zawsze tam gdzie mowa o bezpieczeństwie pracy, także na obszarach wiejskich, w rolnictwie. Od 25 lat organizuje konkurs z zakresu BHP w rolnictwie. Teraz doszedł nowy, który sprawdza inne obszary wiedzy – powiedział w czasie finału Andrzej Grzyb. – Także 25 lat, na terenie ówczesnego województwa kaliskiego, powstała druga w Polsce Komisja Bezpieczeństwa Pracy w Rolnictwie Indywidualnym, której byłem przewodniczącym. Wtedy byliśmy wzorem dla innych regionów, które powoływały podobne formacje. Z dużą satysfakcją mogę powiedzieć, że ta krzywa wypadkowości w gospodarstwach indywidualnych bardzo spadła od tamtego czasu. Z jednej strony kultura techniczna, ale z drugiej zwiększyło się przestrzeganie zasad, kształcenie na poziomie prewencji u rolników, poprzez kształcenie w szkołach średnich przyszłych właścicieli gospodarstw.

turniej_025

Pozostali uczestnicy otrzymali upominki od współorganizatorów: KRUSu, WIRu, ODR, PSP oraz Powiatu Kaliskiego.

Zobacz także na:

http://www.www.rc.fm/

http://www.radiomerkury.pl/

©2024 Andrzej Grzyb - Poseł do Parlamentu Europejskiego  |  Polityka Prywatności

Top

Log in with your credentials

Forgot your details?