Kandydaci z Finlandii i Hiszpanii zatwierdzeni, Słowenka odrzucona

PE: kandydat z Finlandii zatwierdzony 

08.10.2014 (IAR) – Kandydat z Finlandii na wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej zatwierdzony. Tak zdecydowali europosłowie z komisji ds. gospodarczych, przemysłu i zatrudnienia. Jyrki Katainen w nowym gabinecie Jean-Claude’a Junckera ma być odpowiedzialny za sprawy związane z zatrudnieniem, inwestycjami i konkurencyjnością. W środowym głosowaniu jego kandydaturę poparły 123 osoby, 40 było przeciw, cztery wstrzymały się od głosu.

Wcześniej europosłowie odrzucili kandydaturę Słowenki, Alenki Bratuszek na wiceprzewodniczącą Komisji. Kandydat z Hiszpanii Miguel Arias Canete otrzymał zaś zielone światło. Głosowania w sprawie dwóch ostatnich kandydatów odbyły się w komisjach ds. energii oraz środowiska Parlamentu Europejskiego.

PE: Słoweńska kandydatka odrzucona, Hiszpan zatwierdzony

08.10.2014 (IAR) – Kandydatura Słowenki na wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej została odrzucona przez europosłów. Jednocześnie kandydat z Hiszpanii otrzymał zielone światło. Głosowania w tej sprawie odbyły się wieczorem w komisjach ds. energii oraz środowiska Parlamentu Europejskiego.

Alenka Bratuszek, która w nowej Komisji miała być odpowiedzialna za unię energetyczną, już w zeszłym tygodniu po przesłuchaniu w parlamencie była bardzo ostro krytykowana. Zarzucano jej brak kompetencji i wiedzy na temat przydzielonej jej teki. W środę 112 europosłów zagłosowało przeciwko jej kandydaturze, 13 było za, a 2 wstrzymało się od głosu.

Wątpliwości co do Hiszpana, Miguela Arias Canete, dotyczyły głównie konfliktu interesów, które jednak zostały rozwiane przez komisję prawną Parlamentu. W środowym głosowaniu poparło go 83 europosłów, 42 było przeciwko. Zatwierdzenie Hiszpana – kandydata chadeków, może oznaczać, że jeszcze dziś zielone światło otrzyma socjalista Pierre Moscovici, który ma być odpowiedzialny za sprawy gospodarcze i finansowe. Głosowanie w jego sprawie odbędzie się około godziny 20.30.

Oceny kandydatów w parlamentarnych komisjach mogą skłonić Jean-Claude’a Junckera do dokonania zmian w obecnym składzie swojego gabinetu. Komentatorzy już wcześniej spekulowali, że ze względu na bardzo słabe wystąpienie Bratuszek rząd w Lublanie zgłosi nową kandydatkę, której powierzona zostanie jednak inna teka. W tym kontekście pojawia się nazwisko europosłanki Tanji Fajon, która mogłaby dostać transport lub edukację i kulturę. Wiceprzewodniczącym ds. unii energetycznej mógłby wtedy zostać Słowak Marosz Szefczowicz. Parlament Europejski będzie głosował nad odrzuceniem lub przyjęciem całej Komisji za dwa tygodnie.

Źródło: Biuro Prasowe EPL, TT @GrzybAndrzej

Zdjęcie: EPP Group

©2023 Andrzej Grzyb - Poseł do Parlamentu Europejskiego  |  Polityka Prywatności

Top

Log in with your credentials

Forgot your details?