Zatwierdzony plan rekompensat dla producentów trzody i zmniejszony obszar kwarantanny

Plan rekompensat dla rolników z obszaru dotkniętego ASF zatwierdzony.

prosiaki

źródło: www.gospodarka.dziennik.pl

Komitet zarządzający złożony z przedstawicieli krajów UE zatwierdził pomoc dla producentów wieprzowiny z obszaru objętego restrykcjami z powodu wykrycia afrykańskiego pomoru świń u dzików (ASF) w Polsce – poinformowała w czwartek Komisja Europejska.

Producentom ma być rekompensowana różnica między cenami płaconymi w obszarze z ograniczeniami a cenami w pozostałej części kraju. Zgodnie z zatwierdzonymi w czwartek zasadami, producenci trzody z tej strefy otrzymają 35,7 euro za 100 kg (waga tuszy), za świnie ubite od 26 lutego. Pula środków dla Polski pozwoli na dopłaty w łącznej wysokości do 20 tys. ton mięsa, co daje 7,1 mln euro wsparcia, z czego UE sfinansuje 50 proc.

We wtorek Stały Komitet ds. Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt zdecydował o zmniejszeniu w Polsce strefy objętej najbardziej dotkliwymi restrykcjami w związku z afrykańskim pomorem świń. Wyznaczono nowy obszar z restrykcjami, który obejmuje część gmin czterech powiatów woj. podlaskiego. Są to powiaty: sejnieński, augustowski, sokólski i białostocki.

 (PAP)

jzi/ awy/ pad/ mow/

Czytaj całość na:  Polska Agencja Prasowa www.pap.pl

źródło: www.pap.pl

©2023 Andrzej Grzyb - Poseł do Parlamentu Europejskiego  |  Polityka Prywatności

Top

Log in with your credentials

Forgot your details?