#socksbattle4DS – solidarni z osobami z Zespołem Downa

Zakładając dwie różne skarpetki, europarlamentarzyści wspierają ważną inicjatywę, a dokładniej Światowy Dzień Zespołu Downa, który od 2005 roku obchodzony jest 21 marca. Andrzej Grzyb dołączył do akcji udostępniając film i nominując kolejne osoby.

Data obchodów Światowego Dzienia Zespołu Downa związana jest z istotą tego genetycznego zaburzenia, czyli trisomią 21 chromosomu. Oznacza to, że osoby z zespołem Downa w 21. parze chromosomów zamiast dwóch, mają trzy chromosomy.

Solidarność z chorymi to przedsięwzięcie, które w sieci kryje się pod hashtagiem #socksbattle4DS, wzorowane jest na słynnym Ice Bucket Challenge. Chodzi o nagranie lub zdjęcie, na którym osoba wykonująca zadnie nominuje kolejnych do założenia dwóch różnych skarpetek.

Andrzej Grzyb poseł do Parlamentu Europejskiego podjął się realizacji zadania nakręcając krótki film i nominując trzy kolejne osoby:
– Władysława Kosiniaka-Kamysza, prezesa PSL
– Jarosława Kalinowskiego, posła do PE
– Krzysztofa Paszyka, posła na Sejm RP
– Macieja Zakrockiego, red. TOK.FM
– Jakuba Stefaniaka, rzecznika prasowego PSL

Inicjatorem akcji jest międzynarodowa, pozarządowa organizacja młodzieżowa World Youth Alliance.
Celem #socksbattle4DS jest przede wszystkim zwiększenie świadomości społecznej odnośnie zespołu Downa, propagowanie praw ludzi cierpiących na tę wadę genetyczną, a także integracja z nimi. Francuska fundacja The Jerome Lejeune, która także odpowiada za organizację akcji, uważa, że jest ona świetną zabawą, a jednocześnie prostym sposobem na zastanowienie się nad osobami z zespołem Downa i ich trudną chorobą.

Inicjatywa nie pozostaje bez odpowiedzi:

World Youth Alliance (WYA)

The Jérome Lejeune Foundation

 

Źródło: fondationlejeune.org, tvn24.pl

©2022 Andrzej Grzyb - Poseł do Parlamentu Europejskiego  |  Polityka Prywatności

Top

Log in with your credentials

Forgot your details?