Sukces negocjacyjny – Poseł Czesław Siekierski Szefem Komisji Rolnictwa!

Negocjacyjny sukces Andrzeja Grzyba w czasie wybierania przewodniczących poszczególnych komisji zaczynającego obrady Parlamentu Europejskiego. Dzięki rozmowom wielkopolskiego europosła komisją rolnictwa pokieruje poseł Czesław Siekierski z PSL. W Strasburgu trwa pierwsza sesja plenarna Parlamentu Europejskiego w nowej kadencji. Polskiej delegacji PO-PSL przypadnie kierowanie trzema komisjami.

We wtorek posłowie ponownie stanowisko przewodniczącego Parlamentu Europejskiego powierzyli Martinowi Schultzowi. W czasie obrad wybierani są też przewodniczący poszczególnych komisji. W sumie jest ich 20. Od osób, które staną na ich czele, będą zależały decyzje podejmowane przez kolejnych 5 lat. Polscy euro posłowie PO-PSL zasiadający w największej frakcji EPL mogą mówić o sukcesie. Przedstawiciele naszej delegacji w PE będą kierowali komisją przemysłu, badań i energii, komisją rolnictwa i komisją spraw konstytucyjnych.

– Jak do tej pory to najlepszy wynik spośród wszystkich delegacji zasiadających w Parlamencie Europejskim. Dla posłów Polskiego Stronnictwa Ludowego sukcesem jest wynegocjowanie stanowiska szefa Komisji Rolnictwa (AGRI) dla Czesława Siekierskiego. Dzięki temu łatwiej będzie dbać w Brukseli o problemy polskich rolników a tym samym wielu gałęzi przemysłu – powiedział Andrzej Grzyb, który był głównym negocjatorem przed wyborami przewodniczącego AGRI.

Pozostałe stanowiska przypadły posłom Platformy Obywatelskiej. Na czele Komisja Przemysłu, Badań Naukowych i Energii staną Jerzy Buzek i Janusz Lewandowski a Komisji ds. Konstytucyjnych Danuta Huebner (PO). Eurodeputowani PO-PSL otrzymali także kierownictwo delegacji PE ds. Białorusi i kontaktów z Iranem. Nie udało się zdobyć stanowiska przewodnictwo w delegacji do kontaktów z Ukrainą, o które również zabiegali Polacy.

Dotychczasowe negocjacje i ich efekty pokazują, że Polacy to cenieni posłowie, którzy potrafią troszczyć się o interesy naszego kraju w Brukseli. A w najbliższych 5 latach będzie dużo do zrobienia.

– Programowanie kolejnej po 2020 perspektywy finansowej, przeorientowanie polityki energetyczno-klimatycznej na taką, która będzie w większym stopniu odpowiadać realiom gospodarczym i środowiskowym oraz lepsza koordynacja w polityce zagranicznej – to priorytety nowo wybranego Parlamentu Europejskiego mówi Andrzej Grzyb, współprzewodniczący polskiej delegacji Europejskiej Partii Ludowej.

O dotychczasowych sukcesach w czasie negocjacji, które formują Parlament Europejski na całą kadencję 2014 – 2019 polscy deputowani poinformowali dziś na konferencji prasowej.

Zdjęcie: Gabriela Karol, Biuro Prasowe PE

Tekst: Agnieszka Walczak

Informacja także na: http://dzienniknowy.pl/aktualnosci/pokaz/31242.dhtml

©2024 Andrzej Grzyb - Poseł do Parlamentu Europejskiego  |  Polityka Prywatności

Top

Log in with your credentials

Forgot your details?