Szczyt Europejski: konieczne jest wzmocnienie bezpieczeństwa UE

Zabierając głos w dzisiejszej debacie poświęconej przygotowaniom do nieformalnego spotkania szefów Państw i Rządów UE, Andrzej Grzyb, koordynator Grupy EPL w Podkomisji Praw Człowieka (DROI)  i współprzewodniczący delegacji PO – PSL, powiedział:

“Szczyt poświęcony jest szeroko rozumianemu bezpieczeństwu Unii Europejskiej, jej obywateli, tworzących ją państw. Zagrożenia płyną z różnych stron, ich źródła leżą w niestabilnej sytuacji w sąsiedztwie UE. Zapobiegając terroryzmowi, potrzebujemy ściślejszej koordynacji służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo obywateli. Nie możemy równocześnie się zgodzić na zbyt daleko idące ograniczenia praw obywateli UE – samo to oznaczałoby częściową wygraną terrorystów. Walcząc o nasze Europejskie wolności, pamiętajmy również, że obywatele UE mają także prawo do wolności od strachu- strachu o zdrowie i życie swoje i najbliższych. W tym kontekście musimy pracować nad skutecznym, ale szanującym bezpieczeństwo danych osobowych i prawa obywateli systemem PNR.

Podczas gdy debatujemy w PE, na Ukrainie rozgrywa się dramat, który również destabilizuje UE – tak z gospodarczego jak i politycznego punktu widzenia. Musimy się zastanowić jak bronić się przed dezinformacją płynącą ze wschodu. Wszyscy znamy kanał Russia Today, przekazujący wypaczony przez rosyjską propagandę obraz rzeczywistości. Docierają do nas również informacje, że obywatele rosyjscy wykupują lokalne media europejskie znajdujące się w trudnej sytuacji finansowej. Niedługo dzięki naszej otwartości może się okazać, że taka propaganda będzie kolportowana w Europie od wewnątrz, właśnie za pomocą mediów lokalnych. Dlatego z zadowoleniem przyjmuje ostatnie decyzje Rady oraz działania podejmowane przez Europejski Fundusz na rzecz Demokracji, zmierzające do przeciwstawienia się “rosyjskiej wojnie propagandowej”.

[vc_button title=”OBEJRZYJ WYSTĄPIENIE POSŁA PODCZAS DEBATY” target=”_self” color=”btn-primary” icon=”wpb_video” size=”btn-large” href=”http://www.europarl.europa.eu/ep-live/pl/plenary/video?intervention=1423647877347″]

©2024 Andrzej Grzyb - Poseł do Parlamentu Europejskiego  |  Polityka Prywatności

Top

Log in with your credentials

Forgot your details?