Ukraina – "Zamrożone nadzieje"

Euromajdan_koncertWczoraj w Parlamencie Europejskim odbyło się otwarcie wystawy fotografii poświęconej  wydarzeniom na Ukrainie  – „Koncert Euromajdanu – Zamrożone Nadzieje”. Wystawę zainaugurował  recital fortepianowy Dmytra Sukhovienki nawiązujący do podobnych koncertów organizowanych w ramach Euromajdanu. W wydarzeniu uczestniczyła  również Rusłana Łyżyczko, ukraińska piosenkarka, zwyciężczyni konkursu Piosenki Eurowizji w 2004, która  od samego początku pro – europejskich protestów bierze czynny udział w Euromajdanie. Specjalną wiadomość przesłali  liderzy ukraińskiej opozycji i Euromajdanu. Minutą ciszy uczczono pamięć zabitych i rannych protestantów w wyniku starć z milicją.

GALERIA ZDJĘĆ  Z KONCERTU

– Ukraina jest częścią Europy, nie tylko geograficznie, ale również jak pokazują setki tysięcy demonstrujących Ukraińców duchowo. Na naszych oczach toczy się gra o przyszłość tego kraju. Wybór należy do Ukraińców, a my powinniśmy wspierać ich europejskie aspiracje, bowiem Ukraina zasługuje na europejską przyszłość, która oznacza konkretne korzyści dla jej obywateli. Dlatego też zorganizowaliśmy dzisiaj tę wystawę, aby przypomnieć początki protestów i w świetle dzisiejszych szczególnie tragicznych wydarzeń na Ukrainie przypomnieć, że Ukraińcy nadal liczą na nasze wsparcie. W tym smutnym dniu składamy kondolencje rodzinom ofiar i wzywamy do powstrzymania sie od przemocy na rzecz pokojowych rozwiązań -powiedział Jacek Protasiewicz, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego.

Euromajdan koncert (7)

Przedstawione na wystawie fotografie obrazują wydarzenia Euromajdanu od listopada 2013 do lutego 2014. Misją wystawy jest przedstawienie sytuacji w Kijowie i innych ukraińskich miastach.

– Na Ukrainie przestrzeganie reguł państwa prawa i praw człowieka niestety nadal nie jest zasadą fundamentalną. Jednak ludzie są gotowi by o nie walczyć, walczyć o demokrację i wolność. Dziś docierają do nas tragiczne informacje o kolejnych ofiarach – wyrażamy głębokie współczucie rannym oraz rodzinom i bliskim ofiar. To im dedykujemy dzisiejszy koncert i wystawę. Naszym zadaniem jest powstrzymać przemoc, wspierając organizacji społeczeństwa obywatelskiego i niezależnych instytucji działających w tym obszarze – powiedział Andrzej Grzyb, wiceprzewodniczący podkomisji praw człowieka PE

– Musimy zrobić wszystko, aby przeciwdziałać dalszym represjom i skłonić do dialogu. Już widać, że władze ukraińskie reagują tylko na groźby wprowadzenia sankcji.  Rozwiązanie pokojowe musi się znaleźć szybko, ale zawsze są za to odpowiedzialne władze – teraz nie tylko Prezydent Janukowycz, ale i parlament. To są władze Ukrainy i nie unikną one odpowiedzialności za znalezienie rozwiązania chroniącego przed dalszym rozlewem krwi  – powiedział Jerzy Buzek, który w imieniu Klubu PO – PSL otworzył wystawę.

Wydarzenie jest współorganizowane przez Klub PO- PSL wraz z Narodowym Stowarzyszeniem Dziennikarzy Ukrainy, pod patronatem Grupy EPL. Wystawę będzie można oglądać do 21 lutego w sali Yehudi Menuhin w Parlamencie Europejskim.

Źródło: http://eppgroup.eu/pl/press-release

Zobacz również: http://wyborcza.pl

Poniższe zdjęcia dzięki uprzejmości NUJU (National Unuin of Jurnalists of Ukraine)
Autorzy zdjęć: Ivan Bogdan, Evhen Chubuk, Ivan Chernichkin, Konstantin Chernichkin, Stanislav Chornichniy, Olexiy Furman, Volodymyr Gontar, Michail Krivolapov, Maxin Kudimets, Evhen Maloletka, Vladyslav Musienko, Olexandr Ratushnyak, Olexandr Sinitsa, Artem Slipachuk, Maxim Terebukhov, Olexiy Avramenko, Sergiy Dolzhenko.

Reportaż en

©2023 Andrzej Grzyb - Poseł do Parlamentu Europejskiego  |  Polityka Prywatności

Top

Log in with your credentials

Forgot your details?