Znamy finalistów Nagrody im. Sacharowa na rzecz Wolności Myśli

Aura Lolita Chavez Ixcaquic, demokratyczna opozycja w Wenezueli oraz szwedzko-erytrejski dziennikarz Dawit Isaak – to finaliści Nagrody im. Sacharowa. Laureata poznamy 26 października.

Finaliści zostali wybrani 10 października w głosowaniu Komisji Spraw Zagranicznych i Komisji Rozwoju. Laureat zostanie wybrany 26 października przez Konferencję Przewodniczących, a uroczystość wręczenia Nagrody odbędzie się 13 grudnia w Parlamencie Europejskim w Strasburgu.

 

  • Aura Lolita Chavez Ixcaquic pochodzi z Gwatemali. Jest członkinią Council of Ki’che’ Peoples (CPK) – organizacji, która walczy o ochronę zasobów naturalnych i praw człowieka przed ekspansją górnictwa, wyrębem lasów oraz przemysłu i rolnictwa w Gwatemali. Chavez Ixcaquic wielokrotnie grożono.
  • Demokratyczna opozycja w Wenezueli: Narodowe Zgromadzenie (Julio Borges) i wszyscy więźniowie polityczni wymienieni przez Foro Penal Venezolano i reprezentowani przez Leopoldo Lópeza, Antonio Ledezma, Daniela Ceballosa, Yon Goicoechea, Lorenta Saleha, Alfredo Ramosa i Andreę Gonzáleza. Sytuacja wewnętrzna w Wenezueli – demokracji, praw człowieka, społeczeństwa i gospodarki – ulega systematycznemu pogorszeniu, czemu towarzyszy rosnąca destabilizacja polityczna i społeczna. Więźniowie polityczni w Wenezueli oraz demokratyczna opozycja w tym kraju była już nominowana do nagrody w 2015 roku.
  • Dawit Isaak – pisarz, dziennikarz i dramaturg. Obywatel Szwecji aresztowany w 2001 roku w Erytrei w czasie politycznych represji w tym kraju. Więziony bez wyroku sądu i widziany po raz ostatni w 2005 roku. Isaak znalazł się w gronie finalistów Nagrody im. Sacharowa w 2009 roku.

W tym roku do Nagrody nominowani byli także: Asia Bibi, Selahattin Demirtaş i Figen Yuksekdag, Pierre Claver Mbonimpa. Więcej informacji o nominowanych.

Kolejne kroki

26 października br. Konferencja Przewodniczących PE (w jej skład wchodzą przewodniczący PE oraz liderzy grup politycznych) wybierze spośród finalistów laureata Nagrody Sacharowa. Laureat otrzymuje 50 tysięcy euro. Uroczystość wręczenia Nagrody odbędzie się 13 grudnia w Parlamencie Europejskim w Strasburgu.

Nagroda im. Sacharowa

Ustanowiona przez Parlament Europejski w 1988 r. Nagroda im. Sacharowa na rzecz Wolności Myśli przyznawana jest każdego roku wybitnym aktywistom walczącym o prawa człowieka na całym świecie.

Kandydatów mogą zgłaszać grupy polityczne Parlamentu Europejskiego lub przynajmniej czterdziestu posłów. Komisje: Spraw Zagranicznych i Rozwoju wybierają trzech finalistów, a Konferencja Przewodniczących decyduje, kto otrzyma nagrodę. W 2016 roku Nagrodę otrzymały Nadia Murad Basee Taha i Lamiya Aji Bashar – jazydki, które przetrwały niewolę seksualną w rękach dżihadystów Państwa Islamskiego.

 

20170911PHT83541-cl

©2024 Andrzej Grzyb - Poseł do Parlamentu Europejskiego  |  Polityka Prywatności

Top

Log in with your credentials

Forgot your details?