W jedności siła – jubileusz 120-lecia ruchu ludowego

Od złożenia kwiatów pod tablica upamiętniającą Wincentego Witosa i Stanisława Mikołajczyka rozpoczęły się kaliskie obchody 120-rocznicy utworzenia ruchu ludowego w Polsce. Najbardziej zasłużeni członkowie PSL zostali odznaczeni jubileuszowymi medalami, przyznano też złote koniczynki a zasłużeni dla powiatu przedsiębiorcy odebrali listy gratulacyjne od Janusza Piechocińskego, premiera i prezesa formacji. Ludowcy podziękowali też posłowi Józefowi Rackiemu, który w tym roku przeszedł na polityczną emeryturę.

 

Tablica upamiętniająca ojców ruchu ludowego w Polsce znajduje się na murze okalającym Katedrę św. Mikołaja. Od wizyt w tym miejscu i złożeniem kwiatów pod nazwiskami Wincentego Witosa i Stanisława Mikołajczyka Ludowcy rozpoczęli obchody utworzenia formacji w naszym kraju.

120 lat rl kwiaty_002

Później parlamentarzyści, samorządowcy oraz członkowie i sympatycy PSL spotkali się w hali Ośrodka Sportu Rekreacji i Rehabilitacji. Spotkanie otworzył poseł Józef Racki, który był organizatorem jubileuszu. – W „Jedności siła” to hasło rocznicowego spotkania i nie jest ono przypadkowe. Nawiązuje do idei naszej organizacji, ale także do słów znajdujących się na sztandarze ruchu z 1933 roku. Pierwszym sztandarze Ludowców w Kaliszu – powiedział poseł Jozef Racki. – Ruch ludowy od samego początku swego istnienia opierał się na wartościach narodowych, chrześcijańskich i ludowych aktywnie uczestnicząc w życiu społeczno-politycznym. Walczył o wolność i suwerenność państwa oraz kształtował postawy patriotyczne. Celem jubileuszu było oddanie czci tym, którzy 120 lat temu sformalizowali ruch ludowy w Polsce. Polskie Stronnictwo Ludowe przekazuje mądrość pokoleń walczących dla Polski. Ważne jest by historię kilku pokoleń polskich ludowców poznały następne pokolenia. Ważną rolę w zakresie działalności ruchu ludowego odgrywa tradycja i symbole: czterolistna koniczynka, kolor zielony, sztandar, wizerunek orła białego i „Rota”.

120 lat rl_037

Historię ruchu ludowego, jego założycieli i najważniejszych postaci, w tym Macieja Rataja, Stanisława Mikołajczyka i Wincentego Witosa czy ks. Wacława Wincentego przypomniał starosta Krzysztof Nosal, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego w powiecie kaliskim.  Przy okazji jubileuszu osoby terenu Kalisza i powiatu, które najdłużej związane są z ruchem ludowym, zostały nagrodzone medalem 120-lecia, który trafił do ponad 70 osób.

120 lat rl_016

Na wniosek Krzysztofa Nosala, 30 przedsiębiorców, z okazji 25-lecia samorządności w naszym kraju, otrzymało list z podziękowaniami od premiera Janusza Piechocińskiego za swój wkład w kształtowanie polskiej gospodarki. Na wniosek wicemarszałka Krzysztofa Grabowskiego, wiceprezesa Zarządu Wojewódzkiego Polskiego Stronnictwa Ludowego, złote koniczynki otrzymali minister Andżelika Możdżanowska, senator RP, poseł Józef Racki, poseł do Parlamentu Europejskiego Andrzej Grzyb i Piotr Walkowski, poseł RP.

120 lat rl_064

Podziękowania trafiły także do  Heleny Tomczyk, dyrektor szkoły w Nowym Nakwasinie, Małgorzaty Rudowicz z Zespołu Szkół w Opatówku i Elżbiety Aleksander z Gminnego Ośrodka Kultury w Liskowie, które od lat szerzą idee i wiedzę związane z założycielami ruchu ludowego.

120 lat rl_043

Najważniejsze podziękowania i najwięcej ciepłych słów usłyszał Józef Racki, wieloletni poseł i samorządowiec Polskiego Stronnictwa Ludowego, który z ruchem związany jest od ponad 50 lat, w tym roku postanowił przejść na polityczną emeryturę. Swoją pracę wspominał ze łzami w oczach.

120 lat rl_080

– To nie jest moje pożegnanie. To jest zmniejszenie obrotów w pracy publicznej na rzecz rodziny – podkreślił Józef Racki. – Jeśli dacie Państwo szansę kandydatom PSL w nadchodzących wyborach ja będę ich wspierał. Nasi kandydaci to osoby stąd, znające problemy mieszkających tutaj ludzi. Dali się poznać jako osoby pracowite i uczciwe. Wybór kandydatów z list PSL to najlepszy prezent na moje odejście.

120 lat rl_001

Józef Racki to wychowawca wielu znanych i zasłużonych samorządowców, działaczy społecznych i polityków, którzy swoje życie związali właśnie z Polskim Stronnictwem Ludowym. Dla starszych działaczy jest doradcą. Kiedy trzeba nagradza i chwali, ale potrafi być też surowym krytykiem. – Ja jestem dzieckiem i wychowankiem posła Józefa Rackiego. Chciałbym wiele powiedzieć i podziękować. Z drugiej strony chciałbym by przychodził do nas codziennie byśmy każdego dnia mogli mu dziękować za to, że będzie nam pomagać. Trudno sobie wyobrazić naszą działalność bez posła – powiedział Krzysztof Nosal, starosta kaliski.

120 lat rl_088

W podobnym tonie wypowiedziała się senator Andżelika Możdżanowska. Do walki o mandat senatorski, cztery lata temu, namówił ją właśnie poseł Józef Racki. – To był dopiero początek. Później były wspólne wyjazdy, wspólna nauka, wspólny drogowskaz polityczny i ciągłe sprawdzanie pracowitości. Pracowitość posła Józefa Rackiego jest legendarna w polskim Sejmie. To poseł, który nie tylko lobbuje o nasz region, ale troszczy się o każdy przepis legislacyjny i tego uczy wszystkich – dodała Andżelika Możdżanowska dziękując posłowi za pracę.

120 lat rl_083

Nie zabrakło też podziękowań dla Józefa Rackiego od szefa ludowców w Wielkopolsce. Andrzej Grzyb, poseł do Parlamentu Europejskiego podkreślił, że parlamentarzysta to animator wielu doskonałych działaczy na rzecz ruchu ludowego. – Pierwszy raz spotkaliśmy się w 1986 roku kiedy zacząłem prace w administracji. Narady z ówczesnym dyrektorem Wojewódzkiego Wydziału Geodezji i Gospodarki Gruntami znają wszyscy. Przede wszystkim liczył się konkret, ale ważny był też aspekt towarzyski. To były sytuacje, które jednoczyły ludzi. O takich aspektach też trzeba powiedzieć bo nie tylko pracą zarażał kolega Józefa, ale też pasją wspólnego działania, przyjacielskiej atmosfery. Wszędzie znajdziemy takie ślady, gdzie pomógł, poprowadził, czasami zainspirował.

120 lat rl_078

Młodszych działaczy ruchu ludowego uczy wartości. Za czas, który im poświęca i wiedzę, którą przekazuje Związek Młodzieży Wiejskiej odznaczył posła Józefa Rackiego Krzyżem ZMW.

120 lat rl_074

Śpiewające podziękowania połączone z błogosławieństwem ks. Tomasza Strzeleckiego dla posła to prezent od Krzysztofa Grabowskiego.

120 lat rl_095

Ludowcy minutą ciszy uczcili zmarłych działaczy formacji. Odśpiewali też „Rotę”. Na zakończenie przed zgromadzonymi w hali przy ul. Łódzkiej w Kaliszu wystąpił zespół wokalno – taneczny.

 

Rada Naczelna i Naczelny Komitet Wykonawczy Polskiego Stronnictwa Ludowego, za zasługi dla ruchu ludowego i działalność w służbie Ojczyzny wyróżniają: medalem jubileuszowym 120-lecia polskiego ruchu ludowego

 

Kol. Eugeniusza Raczyka z gminy Blizanów

Kol. Floriana Kuczmę z gminy Blizanów

Kol. Czesława Błaszczyka z gminy Brzeziny

Kol. Zdzisława Siudę z gminy Brzeziny

Kol. Zenobię Guzdecką z gminy Brzeziny

Kol. Józefa Biernacika z gminy Brzeziny

Kol. Krzysztofa Niedźwiedzkiego z gminy Brzeziny

Kol. Rocha Puchałę z gminy Brzeziny

Kol. Karola Bakacza z gminy Brzeziny

Kol. Krzysztofa Grabowskiego z gminy Ceków Kolonia

Kol. Kazimierza Mrozińskiego z gminy Ceków Kolonia

Kol. Danutę Margielę z gminy Ceków Kolonia

Kol. Zenona Antczaka z gminy Ceków Kolonia

Kol. Kazimierza Gałęskiego z gminy Ceków Kolonia

Kol. Hieronima Kasprzaka z gminy Ceków Kolonia

Kol. Stanisławę Lisiak z gminy Godziesze Wielkie

Kol. Józefa Szymańskiego z gminy Godziesze Wielkie

Kol. Wojciecha Szmajdzińskiego z gminy Koźminek

Kol. Andrzeja Miklasa z gminy Koźminek

Kol. Ryszarda Frątczaka z gminy Koźminek

Kol. Henryka Muszyńskiego z gminy Koźminek

Kol. Mariannę Marciniak z gminy Koźminek

Kol. Halinę Tomczyk z gminy Koźminek

Kol. Elżbietę Aleksander z gminy Lisków

Kol. Krzysztofa Nosala z gminy Lisków

Kol. Michała Wojciechowskiego z gminy Lisków

Kol. Czesława Woźniaka z gminy Lisków

Kol. Zbigniewa Brajera z gminy Mycielin

Kol. Mirosława Skalskiego z gminy Mycielin

Kol. Henryka Ryżaka z gminy Mycielin

Kol. Krzysztofa Kowalewskiego z gminy Mycielin

Kol. Kazimierza Janickiego z gminy Mycielin

Kol. Władysława Kiermasa z gminy Opatówek

Kol. Mieczysława Łuczaka z gminy Opatówek

Kol. Mariana Wróblewskiego z gminy Opatówek

Kol. Bazylego Tułacza z gminy Opatówek

Kol. Barbarę Włodarczyk z gminy Stawiszyn

Kol. Bronisława Ulatowskiego z gminy Stawiszyn

Kol. Justynę Urbaniak z gminy Stawiszyn

Kol. Józefa Lewandowskiego z gminy Szczytniki

Kol. Benedykta Owczarka z gminy Szczytniki

Kol. Jerzego Majasa z gminy Szczytniki

Kol. Wacława Frątczaka z gminy Żelazków

Kol. Mieczysława Mazurka z gminy Żelazków

Kol. Lecha Gnerowicza z gminy Żelazków

Kol. Andrzeja Dolatę z gminy Żelazków

Kol. Jana Kłysza z Kalisza

Kol. Stanisława Zabarskiego z Kalisza

Kol. Józefa Kuźmicza z Kalisza

Kol. Piotra Wysogląda z Kalisza

Kol. Jerzego Gnerowicza z Kalisza

Kol. Jerzego Głuszyńskiego z Kalisza

Kol. Bogdana Orleskiego z Kalisza

Kol. Salomeę Szkudlarek z Kalisza

Kol. Wincentego Nawrockiego z Kalisza

Kol. Andrzeja Otwiaskę z Kalisza

Kol. Zdzisława Banasiewicza z Kalisza

Kol. Wandę Chełmecką z Kalisza

Kol. Bogumiła Łączyńskiego z Kalisza

Kol. Emilię Barzęc z Kalisza

Kol. Małgorzatę Rudowicz z Kalisza

Kol. Marka Orkowskiego z Kalisza

Kol. Zenona Choję z Kalisza

Kol. Michała Karalusa z powiatu Pleszewskiego

Kol. Stanisława Czeszyka z powiatu Jarocińskiego

Kol. Mieczysława Matyszkiewicza z powiatu Ostrzeszowskiego

Kol. Józefa Gruszkę z powiatu Ostrowskiego

Kol. Józefa Gryszkę z powiatu Krotoszyńskiego

Kol. Kazimierza Dembnego z powiatu Kościańskiego

 

DYPLOMY Z OKAZJI 25-LECIA POLSKIEJ TRANSFORMACJI, W UZNANIU ZA AKTYWNE PROPAGOWANIE IDEI I DUCHA PRZEDSIĘBIORCZOŚCI W ŚRODOWISKU LOKALNYM ORAZ ZAANGAŻOWANIE I WKŁAD W ROZWÓJ POLSKIEGO GOSPODARKI OTRZYMUJĄ:

 

1. Barbara i Lech Burchaccy

1. Dorota i Piotr Burchaccy

2. Sławomir Rudowicz

2. Jerzy Rudowicz

3. Adam Radaś

3. Paulina i Paweł Radaś

4. Andrzej Otwiaska

5. Anna i Piotr Wysogląd

6. Franciszek Siegień

7. Witold Werbliński

8. Hieronim Milewski

9. Radosław Kaźmierczak

10. Andrzej Wieczorek

11. Tadeusz Ubysz

12. Joanna Szygenda

13. Krzysztof Nowak

14. Andrzej Smelczyński

15. Ryszard Krzywda

16. Aleksander Tomalak

17. Sławomir Michalak

18. Wojciech Fiderkiewicz

19. Piotr Łyszczak

20. Kamil Górecki

21. Małgorzata i Roman Różalscy

22. Kajetan Przybyła

23. Krzysztof Grzegorczyk

24. Piotr Grzegorczyk

25. Tadeusz Nogaj

26. Józef Przygodzki

27. Maria i Antoni Bucikiewiczowie

28. Stanisław Zymon

29. Anna i Krzysztof Chenczke

30. Katarzyna i Kazimierz Janas

31. Violetta i Sławomir Mietliccy

32. Stefan Lis

33. Krystyna i Jerzy Filipowscy

©2024 Andrzej Grzyb - Poseł do Parlamentu Europejskiego  |  Polityka Prywatności

Top

Log in with your credentials

Forgot your details?