Wielkopolskie propozycje na Kongres Krajowy

Upamiętnienie premiera Stanisława Mikołajczyka w 50-rocznicę śmierci, opracowanie polityki historycznej, która pozwoli na przypomnienie tradycji Ruchu Ludowego i pokazanie, że to nie tylko bogata przeszłość, ale też wartościowa propozycja na obecne czasy oraz zwołanie forum programowego – takie uchwały przygotowali wielkopolscy Ludowcy na Kongres Krajowy, który w sobotę odbył się w Warszawie. W jego trakcie, 117 przedstawicieli ugrupowania z województwa wielkopolskiego, poparli też Władysława Kosiniaka Kamysza w wyborach na prezesa partii i zaproponowali swoich członków do Rady Naczelnej.

 

Minione miesiące to zebrania sprawozdawczo – wyborcze w całej Polsce. Takie odbyło się również w Wielkopolsce. Wtedy członkowie wojewódzkiego PSL zdecydowali, że w trakcie wyborów prezesa partii poprą Włodzimierza Kosiniaka – Kamysza, który te funkcję objął rok temu kiedy ze stanowiska zrezygnował Janusz Piechociński. Obok uchwały związanej z władzami PSL Wielkopolanie zaproponowali też kilka innych uchwał, wśród nich znalazła się ta dotycząca polityki historycznej Ruchu Ludowego.  –  13 grudnia minie 50 rocznica śmierci premiera Stanisława Mikołajczyka. Kongres, z naszej inicjatywy, podjął specjalną uchwałę, która ma na celu uczczenie tego wybitnego Wielkopolanina, który był premierem rządu londyńskiego i odegrał ogromna rolę jako prezes PSL. Co prawda musiał wyjechać z kraju ze względu na bezpieczeństwo osobiste, ale wydaje się, że jego rola jest czasami niedoceniana. Chcemy również przypomnieć historię wyborów z 1947 roku a te obchody zaczną się już w styczniu – wyjaśnił europoseł Andrzej Grzyb i  równocześnie prezes wielkopolskiego PSL. – Polityka historyczna zaczyna odgrywać w debacie publicznej ogromną rolę. Młodzi ludzie, co wdać przez noszone przez nich koszulki czy gadżety, zaczynają mocno wracać do przeszłości, utożsamiać się z wieloma nurtami więc postaramy się w te politykę historyczną wpisać i dodać do niej elementy związane z ruchem ludowym, z którego, co można było ostatnio zobaczyć, chce czerpać także partia rządząca.

 

Według Ludowców z Wielkopolski równie ważne jest wyznaczenie kierunków działania dla partii z ponad 120 letnia tradycję. Takich, które będą łączyć wartości Ruchu Ludowego a równocześnie pozwolą ugrupowaniu na sprostanie wyzwaniom współczesnego świata. – Wyzwania natury ekonomicznej, niezakończona kwesta procesu migracyjnego, czy bezpieczeństwo – wyjaśnił Andrzej Grzyb. – Dlatego zaproponowaliśmy zwołanie Kongresu, który ma także odpowiedzieć na pytania w jaki sposób powinien wyglądać współudział obywateli w zarządzaniu państwem.

 

Wielkopolskę w Radzie Naczelnej będą reprezentowali: Andrzej Grzyb, prezes ugrupowania w województwie, Andżelika Możdżanowska i Krzysztof Paszyk, posłowie na Sejm RP Krzysztof Grabowski, wicemarszałek województwa wielkopolskiego oraz Wojciech Jankowiak, Eugeniusz Grzeszczak i Janusz Maćkowiak.

kongres PSL 1

kongres PSL

kongres PSL 2

kongres PSL 3

kongres PSL 4

Pisali o tym:

faktykaliskie.pl

©2024 Andrzej Grzyb - Poseł do Parlamentu Europejskiego  |  Polityka Prywatności

Top

Log in with your credentials

Forgot your details?