Sądy rejonowe wracają!

Dzięki usilnym staraniom PSL sądy rejonowe wracają!

 To sukces Polskiego Stronnictwa Ludowego. Na mapie kraju pojawi się 41 z 79 zlikwidowanych 2 lata temu sądów rejonowych. Ludowcy zapowiedzieli, że nie spoczną dopóki wszystkie małe sądy nie odzyskają samodzielności.

Poprawka zgłoszona przez Polskie Stronnictwo Ludowe znalazła poparcie wszystkich klubów parlamentarnych. Piątkowe głosowanie, ponad podziałami partyjnymi, pozwoliło przywrócić zlikwidowane przez Jarosława Gowina sądy rejonowe, w których było 9 i mniej etatów sędziowskich.

PSL od początku mówiło „nie” reformie, która nie usprawniła prac sądów, ale wprowadziła, jak się spodziewano chaos. Szczególnie aktywnie przy ustawie pracowali członkowie wielkopolskiego PSL. W naszym województwie najwięcej małych sądów, 13, stało się wydziałami zamiejscowymi większych placówek.

– Udało się przywrócić zdecydowaną większość, bo aż 12 z 13 zlikwidowanych sądów rejonowych woj. wielkopolskim – to krok w dobrą stronę, ale nie możemy zaprzestać naszych wysiłków, póki nie przewrócimy wszystkich. Z informacji jakie do nas docierają wynika, że możliwe jest również przywrócenie pozostałych zlikwidowanych sądów, ale uzależnione to już będzie od indywidualnych decyzji Ministra Sprawiedliwości, których podstawą ma być m.in. liczba spraw rozstrzyganych w danej jednostce. Sąd rejonowy w Ostrzeszowie, ostatni z wielkopolskich sądów zlikwidowanych decyzją ówczesnego Ministra Sprawiedliwości  Jarosława Gowina, jak najbardziej spełnia te obiektywne kryteria, a co za tym idzie powinien również zostać przywrócony – powiedział Andrzej Grzyb, poseł do PE.

Polskie Stronnictwo Ludowe rozporządzeniem podpisane przez byłego już ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina skierowało m.in. do Trybunału Konstytucyjnego. Ludowcy złożyli też projekt ustawy, pod którym udało się zebrać 150 tysięcy podpisów osób, które były za przywróceniem zlikwidowanych sądów.

W Wielkopolsce wrócą sądy w Chodzieży, Gostyniu, Nowym Tomyślu, Obornikach, Rawiczu, Śremie, Wolsztynie, Wrześni, Złotowie, Krotoszynie, Pleszewie i Słupcy.

 

Nasze wcześniejsze artykuły na ten temat:

Spotkanie przedstawicieli PSL z Prezydentem Komorowskim w sprawie sądów rejonowych

©2020 Andrzej Grzyb - Poseł do Parlamentu Europejskiego  |  Polityka Prywatności

Top

Log in with your credentials

Forgot your details?