Chrześcijanie są dziś najbardziej prześladowaną grupą religijną świata, a do represji dochodzi w 128 państwach, szczególnie zaś na Bliskim Wschodzie. W środę 11 lipca w Parlamencie Europejskim odbyła się debata “W obronie prześladowanych Chrześcijan” w której głos zabrał m.in. poseł Andrzej Grzyb, który jest sprawozdawcą PE w sprawie zmian polityk Unii Europejskiej na rzecz wolności religijnej na świecie.
Organizacje pozarządowe szacują m.in., że od 100 do 200 mln Chrześcijan na świecie jest prześladowanych, a rocznie ginie od 105 do 170 tysięcy. Brak poszanowania dla prawa człowieka i fundamentalnej wolności, jaką jest wolność religii i wyznania, jest zarzewiem coraz liczniejszych konfliktów i napięć na świecie, zaostrzających się często do otwartych konfliktów zbrojnych i wojen.
– Sytuacja w Iraku jest alarmująca, w ciągu ostatnich kilku lat populacja Chrześcijan zmalała 3 krotnie w Iraku i jest bliska całkowitego zaniku, dlatego poza reagowaniem kryzysowym, doraźnym, zmierzającym do ratowania życia i zdrowia, zapewnienie bezpieczeństwa, potrzebujemy także rozwiązań systemowych – mówił poseł Grzyb.
Poseł jest sprawozdawcą PE do raportu “Wytyczne UE i mandat Specjalnego Wysłannika UE ws promocji wolności religii i wyznania poza UE” nad którym trwają aktualnie prace w Podkomisji Praw Człowieka (DROI).
Więcej z działalności posła Grzyba w temacie prześladowania chrześcijan:
https://andrzejgrzyb.eu/tag/przesladowanie-chrzescijan/
Trwa debata @EP_HumanRights o sytuacji praw człowieka mniejszości religijnych w Iraku. W wyniku prześladowań, konfliktów, zbrodni wojennych, w tym ludobójstwa dokonanego przez #Daesh populacja Chrześcijan w Iraku zmalała trzykrotnie https://t.co/PVUqeKdSqN pic.twitter.com/W5LX0HDFVq
— Andrzej Grzyb (@GrzybAndrzej) July 11, 2018