Debata “W obronie prześladowanych chrześcijan – poseł Andrzej Grzyb sprawozdawcą PE do zmian polityk UE na rzecz wolności religii na świecie

Chrześcijanie są dziś najbardziej prześladowaną grupą religijną świata, a do represji dochodzi w 128 państwach, szczególnie zaś na Bliskim Wschodzie. W środę 11 lipca w Parlamencie Europejskim odbyła się debata “W obronie prześladowanych Chrześcijan” w której głos zabrał m.in. poseł Andrzej Grzyb, który jest sprawozdawcą PE w sprawie zmian polityk Unii Europejskiej na rzecz wolności religijnej na świecie.

Organizacje pozarządowe szacują m.in., że od 100 do 200 mln Chrześcijan na świecie jest prześladowanych, a rocznie ginie od 105 do 170 tysięcy. Brak poszanowania dla prawa człowieka i fundamentalnej wolności, jaką jest wolność religii i wyznania, jest zarzewiem coraz liczniejszych konfliktów i napięć na świecie, zaostrzających się często do otwartych konfliktów zbrojnych i wojen.

– Sytuacja w Iraku jest alarmująca, w ciągu ostatnich kilku lat populacja Chrześcijan zmalała 3 krotnie w Iraku i jest bliska całkowitego zaniku, dlatego  poza reagowaniem kryzysowym, doraźnym, zmierzającym do ratowania życia i zdrowia, zapewnienie bezpieczeństwa, potrzebujemy także rozwiązań systemowych – mówił poseł Grzyb.

Poseł jest sprawozdawcą PE do raportu “Wytyczne UE i mandat Specjalnego Wysłannika UE ws promocji wolności religii i wyznania poza UE” nad którym trwają aktualnie prace w Podkomisji Praw Człowieka (DROI).

– powołanie Specjalnego Wysłannika to bezpośrednia reakcja na ludobójstwa dokonywane przez Daesh i rezolucję PE temu poświęconą z lutego 2016.Mija, bowiem 5 lat od przyjęcia w czerwcu 2013 przez Radę Wytycznych i 2 lata od powołania przez Przewodniczącego KE J.C. Junckera Specjalnego Wysłannika, którą to funkcję od tego czasu powierzono Ján’owi Figel’. Jesteśmy przekonani, że ten czas pozwala na pewne podsumowania i próbę poprawienia systemowych rozwiązań w zakresie promowania Wolności Religii – mówił poseł.

W poniedziałek 10 lipca złożony został projekt sprawozdania, który niedługo będzie dostępny we wszystkich wersjach językowych. Posłowie apelują m.in. o wzmocnienie mandatu Specjalnego Wysłannika, wsparcie jego działań w ramach rozwiązań instytucjonalnych oraz większe wysiłki na rzecz propagowania wytycznych UE. Ostateczna treść zostanie ustalona w ramach negocjacji jesienią tego roku.

 

Więcej z działalności posła Grzyba w temacie prześladowania chrześcijan:
https://andrzejgrzyb.eu/tag/przesladowanie-chrzescijan/

 

 

©2024 Andrzej Grzyb - Poseł do Parlamentu Europejskiego  |  Polityka Prywatności

Top

Log in with your credentials

Forgot your details?