Mołdawia – Grupa EPL wspiera proeuropejskich Liberalnych Demokratów

Wkrótce po ratyfikacji umowy stowarzyszeniowej UE – Mołdawia, grupa członków EPL pojechała do Kiszyniowa, aby wspierać proeuropejskich Liberalnych Demokratów w ich kampanii wyborczej. W misji wzięli udział: Sandra Kalniete, wiceprzewodnicząca grupy EPL odpowiedzialna za politykę rozszerzenia oraz politykę wschodnioeropejską, Michael Gahler, sprawozdawca grupy EPL ds. Mołdawii, Jaromír Štětina, wiceprzewodniczący w Podkomisji Bezpieczeństwa i Obrony (SEDE) oraz Andrzej Grzyb, koordynator grupy EPL w Podkomisji Praw Czlowieka (DROI). Podczas pobytu delegacja spotkała się z premierem Mołdawii, Iurie Leancă, przewodniczącym Liberalnych Demokratów w Mołdawii Vlad’em Filat’em oraz z ministrem spraw wewnętrznych Mołdawii Dorin’em Recean’em. Odbyły się również konsultacje z przedstawicielami Ministerstwa Sprawiedliwości. Członkowie misji brali udział w kilku wiecach, aby uświadomić Mołdawianom wpływ Umowy Stowarzyszeniowej na ich życie.

“Mołdawia znajduje się pod ogromną presją w ze strony Rosji: dostęp do rosyjskiego rynku pracy, restrykcje eksportowe, gra surowcami energetycznymi, kwestia Naddniestrza. Wczorajsze poparcie PE dla Umowy Stowarzyszeniowej i Strefy Wolnego Handlu z Mołdawią, to kolejny ważny sygnał wspierający proeuropejskie reformy. Sygnały te mają zasadnicze znaczenie dla kierunku, w jakim będzie zmierzać Mołdawia po wyborach parlamentarnych 30 listopada. Wprost z głosowania przybyliśmy do Mołdawii by promować informację o decyzji PE i wspierać pro-europejskie wysiłki społeczeństwa mołdawskiego. My Polacy wiemy z naszych doświadczeń, że zmiany związane z dostosowaniem do wymagań UE mogą kosztować dużo społecznego wysiłku, a czasem również wielu wyrzeczeń. Dlatego przyjeżdżamy z dobrymi informacjami i jasnym przesłaniem “wytrwajcie, Europa jest z wami” powiedział Poseł do Parlamentu Europejskiego, koordynator Podkomisji Praw Człowieka Andrzej Grzyb.

“Od 2009 roku rząd Mołdawii polepsza stosunki z Unią Europejską. Mołdawianie wraz ze swoim biometrycznym paszportem mogą cieszyć się z ruchu bezwizowego z Unią Europejską. Umowa Stowarzyszeniowa z UE jest podpisana i ratyfikowana przez Parlament Europejski. Jednakże to w gestii Mołdawian leży wybór, czy chcą kontynuować ten europejski kurs. W nadchodzących wyborach parlamentarnych to Mołdawianie będą decydować, czy chcą, aby Mołdawia była bliżej z UE, czy też by zmieniła swój kurs w stronę Unii Celnej z Rosją. Parlament Europejski uznał ambicje obecnego rządu Mołdawii, aby ubiegać się o członkostwo w Unii Europejskiej w 2015 roku. Prawicowi i lewicowi ekstremiści w Parlamencie Europejskim głosowali przeciwko Umowie Stowarzyszeniowej. Grupa EPL wspiera Liberalnych Demokratów, jako gwarant proeuropejskiego kursu w Mołdawii” – powiedziała wiceprzewodnicząca EPL Sandra Kalniete.

“Mam nadzieję, że ogromne wsparcie Parlamentu Europejskiego dla Umowy Stowarzyszeniowej z Mołdawią odbije się w nadchodzących wyborach” – stwierdził sprawozdawca Michael Gahler.

Liberalno – Demokratyczna Partia Mołdawii (LDPM) jest członkiem obserwatorem Europejskiej Partii Ludowej (EPL).

Wybory parlamentarne w Mołdawii odbędą się 30 listopada 2014 roku.

Oprac.: Magdalena Herbik

Zdj. Marek Hannibal @marekhannibal – TT

©2024 Andrzej Grzyb - Poseł do Parlamentu Europejskiego  |  Polityka Prywatności

Top

Log in with your credentials

Forgot your details?