
fot.: Dorian Zięba
GALERIA FOTOGRAFII
12 lutego 2015 r. Minister Pracy i Polityki Społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz odwiedził Milickie Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych.
MSPDiON to prężnie działająca znana w całym kraju organizacja pożytku publicznego, zajmująca się szeroko rozumianym wsparciem osób niepełnosprawnych. Stowarzyszenie działa 21 lat i zatrudnia ponad 200 osób, w tym sztab wykwalifikowanych specjalistów, a nawet własnych wychowanków. Prezesem jest Alicja Szatkowska, której Minister gratulował osiągnięć oraz zaangażowania w działalność na rzecz integracji zawodowej i społecznej osób zagrożonych wykluczeniem.
– Dzięki ciężkiej pracy pełnych entuzjazmu ludzi powstała wspaniała instytucja, która w sposób kompleksowy pomaga potrzebującym – powiedział Minister.
W ramach milickiego stowarzyszenia działają: Ośrodek Wczesnej Interwencji, Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej, Poradnia Rehabilitacyjna, Dzienny Ośrodek Rehabilitacyjno-Wychowawczy, Powiatowy Ośrodek Wsparcia oraz Warsztat Terapii Zajęciowej. Stowarzyszenie prowadzi również tzw. mieszkanie treningowe, bank żywności, a także wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego.
Minister był pod dużym wrażeniem kompletnej i długofalowej opieki, jaką zapewniają prowadzone przez organizację placówki. – Dolny Śląsk bogaty jest w doświadczenia polityki socjalnej. Milickie Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych może być doskonałym przykładem dla innych tego typu organizacji. Placówki precyzyjne dostosowują formy wsparcia do potrzeb swoich podopiecznych zapewniając ciągłość pomocy w każdym momencie życia, od wczesnej diagnozy niemowlaka, poprzez rehabilitację i edukację, kończąc na usamodzielnieniu i aktywizacji społeczno-zawodowej – podkreślił Minister.
Oprócz tradycyjnie rozumianych form terapii, placówki funkcjonujące w ramach MSPDiON korzystają z wszelkich nowości oraz pojawiających się innowacji. Dzięki temu wyposarzenie placówek i oferta prowadzonych zajęć stale się rozszerza i urozmaica. Osoby niepełnosprawne, poza tradycyjnymi formami terapii, mają możliwość korzystania z bogatej oferty zajęć sportowych, odbywania zajęć ze zwierzętami, pływania kajakami, udziału w wycieczkach i aktywnego uczestnictwa w akcjach promujących życie zgodne z przyrodą.
– Początkowo chodziło przede wszystkim o rehabilitację dzieci, wsparcie psychiczne rodziców i przełamywanie stereotypów dotyczących niepełnosprawności. Dzięki początkowej wizji, uporowi władz, otwartości na zmiany po dwudziestu latach działalności Stowarzyszenie nie jest już tym samym Stowarzyszeniem, a z wypracowanej przez nie filozofii wspierania mogą i powinni czerpać inni – podsumowała Pani Prezes Alicja Szatkowska.
Członkowie stowarzyszenia, mimo tak wielkich osiągnięć, nie spoczywają na laurach. Na ukończeniu jest już inwestycja – tzw. mieszkania treningowego, mającego na celu przystosowanie osób niepełnosprawnych do samodzielnego funkcjonowania. Jest to niejako etap wstępny mieszkalnictwa chronionego pozwalającego osobom niepełnosprawnym na opuszczenie domu rodzinnego i życia na własny rachunek.
W spotkaniu udział wzięli również: Wiceminister Pracy i Polityki Społecznej Jarosław Duda, Wiceprezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Marcin Horyń oraz samorządowcy z Dolnego Śląska.
Dorian Zięba