Andrzej Grzyb o sczycie G20 i szczycie w Valletcie

Terroryzm, zmiany klimatyczne, wzrost gospodarczy i migracja to tematy, które zdominowały dyskusje 15 i 16 listopada na szczycie G20 w Antalyi (Turcja) i które stały się również  przedmiotem debaty posłów podczas środowej sesji w Strasburgu. Posłowie wypowiedzieli się także na temat planu wspólnych działań w zakresie zarządzania migracją i przepływu uchodźców uzgodnionego 11-12 listopada przez przywódców UE i Afryki na szczycie Valletcie.

Podczas wystąpienia poseł do PE Andrzej Grzyb zwrócił uwagę na podobieństwo obu szczytów w postaci kryzysu migracyjnego oraz jego konsekwencji, w tym również tych związanych z zagrożeniem bezpieczeństwa. Poseł mówił także o presji migracyjnej oraz presji terroryzmu, które obecnie dotykają Europę.  – granice wymagają skutecznej ochrony szczególnie we wschodniej części morza śródziemnego. To ważne zadanie dla państw członkowskich – podkreślił poseł.  Efektywna współpraca służb bezpieczeństwa i wymiana informacji są niezbędne aby skutecznie przeciwdziałać, przemytowi, terroryzmowi i praniu brudnych pieniędzy.

Nagranie z wystąpienia posła Andrzeja Grzyba:

http://www.europarl.europa.eu/sides/getVod.do?mode=unit&language=PL&vodId=1448467013289

http://www.europarl.europa.eu/sides/getVod.do?mode=unit&language=PL&vodId=1448467197793

Szczyt Valleta
W szczycie przywódców państw UE i krajów Afryki, który odbył się na Malcie, udział wzięło 63 delegacji, którym w większości przewodniczyli szefowie państw i rządów. Unia ma nadzieję, że decyzje szczytu pomogą ograniczyć napływ uchodźców i imigrantów do Unii. Według najnowszych danych unijnej agencji Frontex od początku roku do UE dostało się nielegalnie 1,2 mln osób. Obecnie jeden na siedmiu migrantów dociera do Europy przez środkową część Morza Śródziemnego z Afryki, a pozostali przeprawiają się z Turcji przez Grecję i Bałkany Zachodnie. Przybysze z Afryki to w dużej części imigranci ekonomiczni, ale także uchodźcy z niestabilnych i niebezpiecznych krajów, jak Erytrea, Sudan Południowy czy Somalia. W trakcie szczytu powołany został fundusz powierniczy UE dla Afryki, przeznaczony na wsparcie działań mających na celu powstrzymanie nielegalnej migracji. Komisja Europejska przeznaczyła na fundusz 1,8 mld, a kraje członkowskie mają ogłosić swoje deklaracje finansowe.

Szczyt G20
Podzczas szczytu G20 w Turcji członkowie państw członkowskich podjęli decyzję o przedłużeniu sankcji wobec Federacji Rosyjskiej do lipca przyszłego roku. Prezydent USA Barack Obama, kanclerz Niemiec Angela Merkel, premier Wielkiej Brytanii David Cameron i szef francuskiego MSZ uczestniczyli w krótkim spotkaniu zamykającym szczyt G20 w Antalyi. Przywódcy porozumieli się co do przedłużenia obowiązywania sankcji o pół roku, podkreślając, że wszystkie postanowienia porozumień mińskich muszą być wypełnione, nim będzie można rozważyć złagodzenie retorsji. Zaznaczyli również, że należy utrzymać presję na Rosję przed zbliżającymi się wyborami we wschodniej Ukrainie.

©2023 Andrzej Grzyb - Poseł do Parlamentu Europejskiego  |  Polityka Prywatności

Top

Log in with your credentials

Forgot your details?