Energia słoneczna dla szkoły w twojej gminie! – Konkurs

Produkowanie własnej, czystej energii na potrzeby gminnej szkoły – z IKEA to możliwe! Firma ogłasza konkurs na najciekawszy program edukacji ekologicznej –  “Najlepsza szkoła pod słońcem”. Do wygrania instalacja fotowoltaiczna o wartości do 35 tys. złotych, wraz z montażem na dachu szkoły, przygotowaniem do podpięcia do sieci i długoletnią gwarancją. W konkursie zostanie nagrodzonych aż 6 szkół w wybranych gminach!

Celem konkursu „Najlepsza szkoła pod słońcem” jest propagowanie wiedzy na temat zrównoważonego rozwoju. Szkoły mają za zadanie zaplanować program edukacji ekologicznej uwzględniającej elementy zrównoważonego życia w domu i wykorzystania energii odnawialnej oraz zrealizować go w semestrze wiosennym 2018.

Najlepszy program edukacji ekologicznej to taki, który:
• wyjaśnia pojęcia zrównoważonego rozwoju i energii odnawialnej,
• kompleksowo uwzględnienie elementy prowadzenia zrównoważonego życia w domu,
• przedstawia możliwości wykorzystania OZE dla zrównoważonego życia w domu,
• jest realizowany zgodnie z harmonogramem,
• angażuje osoby spoza społeczności szkolnej.

Instalacja fotowoltaiczna to system, który pozwala przekształcać promieniowanie słoneczne na energię elektryczną, umożliwiając wytwarzanie energii w sposób bezemisyjny. Zastosowanie tego systemu w budynkach szkół pozwala znacznie obniżyć rachunki za prąd. Chcemy pokazać dzieciom i społecznościom lokalnym, że korzystne rozwiązania ekologiczne są w zasięgu każdego z nas – mówi Mariusz Podgórski, Kierownik ds. Energii i Klimatu, IKEA Retail.

Wizją IKEA jest tworzenie lepszego codziennego życia dla wielu ludzi. Asortyment IKEA aktualnie oferuje dziesiątki przystępnych cenowo produktów i rozwiązań umożliwiających bardziej zrównoważone i zdrowe życie w domu m.in.: energooszczędne oświetlenie w technologii LED, perlatory kuchenne i łazienkowe ograniczające zużycie wody, sprzęty AGD wysokich klas energetycznych. W 2017 roku IKEA wprowadziła do swojej oferty możliwość zakupu instalacji fotowoltaicznych dla domu.

Za sprawą naszych produktów i rozwiązań staramy się pozytywnie wpływać na zachowania 
i postawy Polaków, aby pomóc im oszczędzać i żyć w sposób bardziej przyjazny dla środowiska. Szczególnie zależy nam na tworzeniu lepszych warunków życia dla ludzi i społeczności, 
w otoczeniu których bezpośrednio działamy – zaznacza Katarzyna Dulko-Gaszyna, Kierownik ds. zrównoważonego rozwoju w IKEA Retail.

Konkurs adresowany jest do szkół z gmin, z terenów, na których znajdują się farmy wiatrowe IKEA, tj. gmin: Abramów, Bukowsko, Dukla, Gizałki, Michów, Rymanów i Wróblew. Do udziału w konkursie należy się zgłosić do 15 grudnia 2017 roku, do godz. 16:00 poprzez przesłanie wypełnionego zgłoszenia wraz z załączoną propozycją programu edukacji ekologicznej na adres: konkurs@najlepszaszkolapodsloncem.pl.

Wyniki konkursu będą ogłoszone w czerwcu 2018 roku. Więcej informacji o warunkach konkursu i harmonogram znajduje się w regulaminie konkursu.

Odnawialne źródła energii w IKEA

IKEA inwestuje na świecie w technologie fotowoltaiczne od 20 lat. Już w 1997 roku w Älmhult w Szwecji IKEA zainstalowała na elewacji i na dachu swojego sklepu panele fotowoltaiczne. Była to pierwsza i największa w tamtym okresie instalacja fotowoltaiczna w Skandynawii. Obecnie IKEA posiada 730 tysięcy paneli fotowoltaicznych zainstalowanych na dachach swoich sklepów i fabryk na całym świecie. Oprócz instalacji fotowoltaicznych, Grupa IKEA inwestuje także w farmy wiatrowe. W samej Polsce posiada ich sześć. Produkują one łącznie tyle energii, ile zużywają wszystkie budynki sklepy, biura, centra handlowe i dystrybucyjne w kraju. Co więcej, w ten sposób produkowana energia umożliwia redukcję emisji dwutlenku węgla do atmosfery o ok. 450 000 ton, co jest równoznaczne z wycofaniem ponad 150 000 samochodów z dróg.

©2023 Andrzej Grzyb - Poseł do Parlamentu Europejskiego  |  Polityka Prywatności

Top

Log in with your credentials

Forgot your details?