Jesteśmy z ofiarami zamachów w Brukseli – komentarz Andrzeja Grzyba

Poranne wybuchy wstrząsnęły nami wszystkimi. Solidaryzujemy się z rodzinami ofiar, które zginęły w zamachach na lotnisku Zaventem oraz w metrze. Jednak nie możemy dać się sterroryzować. Pracujemy normalnie mimo, że w Brukseli oraz instytucjach unijnych ogłoszono najwyższy stopień bezpieczeństwa, a część telefonów nie działa.

 

Najwięcej informacji otrzymujemy z mediów. Na miejscu wybuchów cały czas pracują służby bezpieczeństwa. Są też dziennikarze. Z ich relacji wiemy jak wygląda sytuacja na lotnisku oraz w metrze, a także w całym mieście, które zostało sparaliżowane. Pojawiło się więcej policjantów i żołnierzy. W mieście ogłoszono najwyższy alert bezpieczeństwa. Podobnie jest w samym Parlamencie Europejskim, w którym wprowadzono zaostrzone zasady bezpieczeństwa. Każda osoba wchodząca jest dokładnie sprawdzana. Osoby, którym nie udało się dotrzeć rano do pracy – nie zdążyły wyjść przed wybuchami lub były w drodze kiedy do nich doszło – zostały poproszone o powrót do domów lub pozostanie w nich. Służby bezpieczeństwa poprosiły także by nie wychodzić bez potrzeby z siedziby PE.  Posłowie pracują normalnie. Nie możemy dać się zastraszyć i sterroryzować. Musimy pokazać, że jesteśmy razem, jesteśmy z mieszkańcami Brukseli, z ofiarami zamachów i ich rodzinami. Dziś zgodnie z planem odbywa się posiedzenie EURONESTu. W Parlamencie Europejskim oprócz deputowanych są także przedstawiciele krajów Partnerstwa Wschodniego. Na spotkaniu minutą ciszy uczciliśmy pamięć porannych ofiar. Podobnie zaczynają się wszystkie dzisiejsze komisje.

 

Ze względu na posiedzenie EURONESTu w Brukseli przebywa większość posłów Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz Platformy Obywatelskiej. Do części z nich oraz polskich pracowników instytucji unijnych nie można się dodzwonić. Sieci telefonii komórkowych są przeciążone.

 

Lotnisko Zaventem jest jednym z dwóch funkcjonujących w Belgii. Na nim lądują wszyscy europosłowie oraz pracownicy instytucji unijnych i przedstawiciele oficjalnych delegacji przybywających do Brukseli. Jest też jednym z największych lotnisk na świecie. Do wybuchów doszło kilka minut po godzinie 8.00 rano. Kilkadziesiąt minut później miastem wstrząsnął kolejny. Tym razem bomba eksplodowała w metrze. Stan ofiar zmienia się z minuty na minutę. Wiadomo o dwóch rannych Polakach.

©2022 Andrzej Grzyb - Poseł do Parlamentu Europejskiego  |  Polityka Prywatności

Top

Log in with your credentials

Forgot your details?