Jubileuszowa Sesja Rady Powiatu Kaliskiego z okazji 1050-lecia chrztu Polski

Powiat kaliski, jako pierwszy samorząd w Wielkopolsce, uczcił rocznicę przyjęcia przez Polskę Chrztu. Uroczysta Sesja Rady Powiatu odbyła się w Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku. Poprzedziła ją msza święta w tamtejszym kościele celebrowana przez bp. seniora Teofila Wilskiego. W jubileuszowych obchodach udział wzięli reprezentanci Polskiego Stronnictwa Ludowego z Wielkopolski: Andrzej Grzyb, poseł do Parlamentu Europejskiego i szef wielkopolskich ludowców, poseł Andżelika Możdżanowska oraz poseł Józef Racki a także radni Sejmiku Województwa Wielkopolskiego: Jan Grzesiek i Mikołaj Grzyb.

 

Celebrując jubileuszową mszę świętą ksiądz biskup senior Teofil Wilski, podkreślił, że przyjęcie chrztu miało wymiar polityczny, ale i kulturowy. Przez wieku życie państwa było nierozerwalne związane z Kościołem a często ten drugi stawał się opoką dla języka i tradycji. Obecnie wiara ma znaczenie osobiste. –  Z jednej strony staramy się poznać naszą historię, sięgnąć do początków, które rzutują na następne wieki i to czym Polska jest. A Polska jest od początku bardzo chrześcijańska w swej kulturze, w swej państwowości. A poza tym chrzest jest to bardzo osobista sprawa jak wspomniano w wypowiedziach, bardzo osobo sita sprawa żeby żyć prawem Chrystusa i jego woli – zaznaczył bp. Teofil Wilski.

IMG_5959

Część oficjalna odbyła się w Muzeum Historii Przemysłu, do którego uczestnicy jubileuszowych obchodów przeszli w orszaku ulicami Opatówka. W czasie Sesji, otwartej dęciem w róg w przez średniowiecznego woja, Rada Powiatu Kaliskiego przyjęła specjalną uchwałę podkreślającą znaczenie chrztu dla Polski. – Pragnie wyrazić ogromną podniosłość i znaczenie przełomowego dla historii Polski i jej narodu wydarzenia, którym był chrzest władcy Polan Mieszka I, historycznie uznany jako chrzest Polski.  To 1050 lat temu, Mieszko I, pierwszy historyczny książę Polski, twórca państwowości polskiej, przyjmując chrzest włączył swoje państwo na stałe w krąg zachodniej kultury chrześcijańskiej. Wskazał swoim podwładnym drogę do nowego świata, na bazie której naród Polski zbudował swoją tożsamość – odczytał treść uchwały Mieczysław Łuczak, przewodniczący Rady Powiatu Kaliskiego.

chrzest Polski sesja_021

Poseł Andżelika Możdżanowska, zabierając głos, pogratulowała władzom powiatu kaliskiego inicjatywy. Podkreśliła, że to pierwszy samorząd, który upamiętnił rocznicę w tak podniosły sposób. – To bardzo ważny dzień dla całej społeczności powiatu kaliskiego, który podejmuje tak ważną uchwałę pisując się w obchody 1050-lecia chrztu Polski – mówiła Andżelika Możdżanowska. – Chrztu, który jest nadzieją każdego z nas. Religia jest wartością niezwykłą i życzę by ta wartość trwała w nas zawsze i dawała nam siłę.

chrzest Polski sesja_026

Obchody 1000-lecia chrztu Polski i przygotowania sprzed 50-lat do jubileuszu przypomniał Andrzej Grzyb. Poseł do Parlamentu Europejskiego mówił, że nadal ma w domu śpiewniczek z tamtego czasu.  – „Z dawna Polski tyś Królową Maryjo” to jedna z tych pieśni, która rozlegała się we wszystkich domach w Polsce. W jakże innym czasie, innej scenerii i warunkach gospodarczych. Odnoszę wrażenie, że wtedy ten hymn brzmiał tężej – mówił prezes PSL w Wielkopolsce. – Kiedy teraz obchodzimy kolejny jubileusz uświadamiamy sobie jak ogromne znaczenie miało to, że wtedy to państwo, które nazwane zostało Polską zostało włączone w grono cywilizacji chrześcijańskiego Zachodu. Mieliśmy możliwość przyjęcia chrztu ze wschodu – Ruś Kijowska była ochrzczona. Jednak my spojrzeliśmy w przeciwnym kierunku. Był to świadomy wybór. Musimy częściej sobie przypominać, że była to decyzja na tysiąclecia. Zdawać sobie sprawę, że jak była przemyślana. Jako lud Słowiański mieliśmy zapewne wiele pytań o przyszłość. Znaki poprzednich czasów i religii były obalane i stawiano krzyże, ale jak patrzymy na naszą tradycję, widzimy, że potrafiliśmy połączyć to co było z tym, co przyszło i stało się świętością całego narodu.

chrzest Polski sesja_028

Znaczenie chrztu dla Polski oraz roli Kalisza w zmieniającej się rzeczywistości po jego przyjęciu wygłosili dr Ewa Kłysz i dr Jarosław Dolat. Goście uroczystej Sesji mieli też możliwość obejrzenia „Animowanej historii Polski” w reżyserii Tomasza Bagińskiego. Film  prezentowany był na naszym stoisku w czasie Expo w Szanghaju. Pokazano także fragment „Ukrytego gniazda dynastii”. Sesję uświetnił występ Chóru Chłopięco-Męskiego Bazyliki Kaliskiej.  Mieszko I chrzest przyjął w Wielką Sobotę, 14 kwietnia 966 roku.

zdjęcia: Biuro Poselskie Andrzeja Grzyba, Starostwo Powiatowe w Kaliszu

©2024 Andrzej Grzyb - Poseł do Parlamentu Europejskiego  |  Polityka Prywatności

Top

Log in with your credentials

Forgot your details?