Podczas lipcowej sesji plenarnej w Strasbourgu spotkałem się z Komisarzem ds. klimatu Miguelem Ariasem Canete. Odbyliśmy konstruktywną rozmowę na temat reformy europejskiego systemu handlu emisjami i rozwiązaniami ważnymi dla polskiej energetyki i ciepłownictwa. Rozmowa miała miejsce przed pierwszym trilogiem, na którym nowa prezydencja oraz nowa sprawozdawczyni ze strony PE w związku z rezygnacja posła Ian Duncana, będą negocjować konkretne zapisy. Na dotychczasowych trilogach odbyło się jedynie przedstawienie stanowisk Parlamentu i Rady.
W rozmowie poruszyliśmy sprawę kształtu mechanizmów kompensacyjnych dla polskiej energetyki oraz wielkości wsparcia, jakie będzie można udzielić energetyce zarówno z krajowych przychodów z handlu emisjami, jak i z funduszy, na które składają się pozostałe państwa UE na restrukturyzację i transformację w kierunku niskoemisyjnych źródeł. Omówiliśmy również wątek ciepłownictwa i możliwości wykorzystania istniejącej infrastruktury ciepłowniczej do produkcji energii w ramach kogeneracji.
Komisarz Canete odniósł się ze zrozumieniem do przedstawionych mu postulatów, zaznaczył jednak, że propozycje muszą zostać zaakceptowane przez Parlament Europejski i Radę.
To spotkanie nabiera dodatkowego wymiaru w kontekście stanowiska przyjętego przez RN PSL w sobotę 24. 06. 2017 r. w sprawie wyzwań energetyczno klimatycznych. Tekst uchwały dostępny >> TUTAJ <<
Andrzej Grzyb
poseł do Parlamentu Europejskiego
Spotkanie z komisarzem Canete. Rozmawialiśmy o reformie #EUETS i rozwiązaniach dla polskiej energetyki i ciepłownictwa pic.twitter.com/EoSSVZnIFx
— Andrzej Grzyb (@GrzybAndrzej) July 4, 2017