„My z niego wszyscy…”

„Świat nie zna jeszcze ogromu ofiar poniesionych przez Polskę w tej walce. Doszczętnie zniszczenie stolicy, 5 milionów pomordowanych w obozach, kilka milionów „żywych trupów”, zrujnowanych psychicznie i fizycznie, miliony wywiezionych w głąb Rosji i rozproszonych po świecie, bezprzykładne spustoszenie gospodarcze – oto wkład Polski do tej wojny, przewyższający to, co złożyły na ołtarzu wspólnej sprawy wszystkie inne narody demokratyczne. (…) Polska ma zatem niezaprzeczalne prawo do szacunku i pomocy całej ludzkości cywilizowanej, stała się bowiem symbolem wierności sojuszom, bezkompromisowości i walczącej demokracji.”

 Testament Polski Walczącej, 1 lipca 1945 r.

75 lat temu, rozpoczęto tworzenie Polskiego Państwa Podziemnego. 27 września 1939 r. powstała Służba Zwycięstwu Polski, która stała się zalążkiem Polskiego Państwa Podziemnego i jego zbrojnego ramienia – Armii Krajowej. Wypełniało ono wszystkie funkcje państwa: władczą, organizatorską, wojskową i opiekuńczą. Kierowane było z wolnych krajów sojuszniczych przez w pełni legalne władze naczelne RP: prezydenta, rząd i Naczelnego Wodza oraz ich krajowe przedstawicielstwa.

W tym roku Instytut Pamięci Narodowej wspólnie ze Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej wystosował apel o uczczenie dzieła naszych rodaków w czasie II wojny światowej podczas lokalnych obchodów rocznicy utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego pod hasłem „My z niego wszyscy…”

Poseł Andrzej Grzyb przyłączając się do apelu, w liście do organizatorów uroczystości pisze: „Pamięć o tym wydarzeniu nieustająco pobudza do refleksji i zadumy nad losami walczących i zastanowienia się nad tym, co najbardziej wartościowe. Odwaga naszych rodaków winna uczyć nas jak bezcenna jest niepodległość Polski. Świętując 75. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego winniśmy złożyć hołd i uszanowanie jego twórcom i działaczom, za to, że stali się bohaterami polskiej sprawy, wierni i nieugięci do końca. Niech pamięć o tamtych wydarzeniach towarzyszy nam jako symbol patriotyzmu, głębokiej wiary i nadziei”.

W Poznaniu uroczystości upamiętniające odbyły się 26 września. Rozpoczęła je Msza Święta w Kościele oo. Dominikanów. Główne uroczystości odbyły się przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej. W imieniu Posła do PE Andrzeja Grzyba oraz Posła na Sejm Stanisława Kalemby kwiaty pod pomnikiem złożył Asystent Maksymilian Ptak.

Polecamy portal edukacyjny Instytutu Pamięci Narodowej: http://pamiec.pl/

Tekst, zdjęcie: Kinga Kołodziejczak

©2024 Andrzej Grzyb - Poseł do Parlamentu Europejskiego  |  Polityka Prywatności

Top

Log in with your credentials

Forgot your details?