Obchody wybuchu II wojny światowej w Kaliszu z udziałem posła Andrzeja Grzyba

„Mazurkiem Dąbrowskiego” rozpoczęły się kaliskie obchody 76. Rocznicy wybuchu II wojny światowej. Na Głównym Rynku spotkali się kombatanci, osoby, które pamiętają dzień 1 września 1939 roku, mieszkańcy miasta oraz władze Kalisza. W uroczystościach wziął udział także Andrzej Grzyb, poseł do Parlamentu Europejskiego. Wśród składających kwiaty byli także poseł Józef Racki, któremu towarzyszyła Aneta Szczepanowska, wicemarszałek Krzysztof Grabowski, starosta kaliski Krzysztof Nosal i przewodniczący Rady Powiatu Kaliskiego Mieczysława Łuczak. Nie zabrakło przedstawicieli służb mundurowych i kaliskich szkół. 

 

Kwiaty złożono pod tablicą upamiętniającą ofiary II wojny światowej. Prowadzący uroczystości Janusz Sibiński, z Miejskiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Kaliszu, podkreślił, że dzień wybuchu II wojny światowej, to wspomnienie tych wszystkich, którzy prze długie miesiące walczyli byśmy teraz mogli cieszyć się wolnością.

76 rocznica wybuchu 2 wojny swiatowej _014

Prowadzili nas przez różne fronty II wojny światowej, by Polska mogła stać się krajem wolnym. Dzisiaj złożymy kwiaty, zapalimy znicze przed tablicą upamiętniającą symbolicznie wszystkich tych bohaterów, zarówno żołnierzy różnych frontów II wojny światowej, ale także nieprzebrane rzesze ludności cywilnej, która ucierpiała w tym czasie.

76 rocznica wybuchu 2 wojny swiatowej _004

W czasie działań wojennych, na wszystkich kontynentach, zginęło 33 miliony ludzi w tym 6 milionów Polaków. Z Kalisza w czasie okupacji wysiedlono 25 tysięcy osób. Liczba ludności od 1939 do 1945 spadła z 80 tysięcy do 20 tysięcy.

©2023 Andrzej Grzyb - Poseł do Parlamentu Europejskiego  |  Polityka Prywatności

Top

Log in with your credentials

Forgot your details?