Pod moim patronatem: VI Piknik Europejskim w III LO w Kaliszu

12 szkół – tyle co gwiazd na fladze Zjednoczonej Europy – wzięło udział w tegorocznym Pikniku Europejskim, który od siedmiu lat organizuje III Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Kaliszu. Swoją wiedzę, dotyczącą Unii Europejskiej oraz tworzących je państw, sprawdzili uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z całego regionu. Najlepsi, na zaproszenie posła Andrzeja Grzyba, odwiedzą Brukselę.

 

W eliminacjach, które odbyły się w szkołach, wzięło udział ponad 130 uczniów. Największym zainteresowaniem konkurs cieszył się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Jarocinie,  w których test rozwiązywało 12 osób. Na finał do Kalisza przyjechało 12 trzyosobowych drużyny złożonych z uczniów, którzy w etapie szkolnym, zdobyli najwięcej punktów. Piknik Europejski rozpoczął test.

 

– Pytania dotyczyły wszystkich dziedzin życia. Była historia Unii Europejskiej, ważne postacie, zwyczaje, sport, ekonomia, kultura czy prawo. Sprawdzaliśmy też wiedzę o konkretnych krajach tworzących Wspólnotę – mówi Anna Narewska, dyrektorka III Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Kaliszu, które jest organizatorem Pikniku Europejskiego. –  Dzięki testowi wyłoniliśmy zwycięzców w kategorii indywidualnej.

 

Suma punktów zdobytych przez uczniów każdej ze szkół były sumowane. W tej sposób w kategorii szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne, wyłoniono po trzy najlepsze zespoły, które walczyły o miejsca na podium odpowiadając na pięć pytań.

 

– Polska jest częścią Unii Europejskiej i każdy z nas jest jej ważnym elementem dlatego poznawanie samej Wspólnoty, ale też znajomość historii, kultury czy osób związanych z każdym z jej krajów to bardzo ważna rzecz. Jednak najlepiej świat poznaje się poprzez doświadczenie dlatego zawsze chętnie zapraszam do Brukseli – serca Unii Europejskiej – osoby interesujące się zagadnieniami Zjednoczonej Europy – wyjaśnia Andrzej Grzyb, który od lat obejmuje Piknik Europejski patronatem.

 

Dla uczestników konkursu wystąpił zespół Patrymonium działający w Miejskim Ośrodku Kultury oraz Chór Kopernik, który od lat zdobywa najważniejsze nagrody na wszystkich krajowych przeglądach oraz szkolny teatr. Przygotowano też europejskie śniadanie, w czasie którego serwowano dania ze wszystkich zakątków Unii Europejskiej. Oprócz Andrzeja Grzyba patronat nad Piknikiem Europejskim objął też Grzegorz Sapiński, prezydent Kalisza oraz Punkt Europe Direct z Ostrowa Wielkopolskiego.  Najlepsi, w klasyfikacji indywidualnej oraz Adrian Szczupak, prezes Szkolnego Klubu Europejskiego Młoda Europa, na przełomie czerwca i lipca odwiedzą Brukselę. Do stolicy Unii Europejskiej pojadą na zaproszenie Andrzeja Grzyba. Będą mieć możliwość zwiedzenia  Parlamentu Europejskiego oraz Belgii.

 

Klasyfikacja:

 

Gimnazja:

1. Gimnazjum im. Noblistów Polskich w Kaliszu
2. Gimnazjum nr 9 w Kaliszu
3. Gimnazjum nr 7 w Kaliszu

W klasyfikacji indywidualnej:
1. Kamil Gruszka -⁠ Gimnazjum im. Noblistów Polskich w Koźminku, wyjazd do Brukseli
2. Mikołaj Krysiński, Gimnazjum nr 9 w Kaliszu
3. Paulina Pogorzelska, Gimnazjum nr 3 w Ostrzeszowie

Szkoły Ponadgimnazjalne:

1. III LO im. M. Kopernika w Kaliszu
2. II LO im. T. Kościuszki w Kaliszu
3. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Jarocinie

Klasyfikacja indywidualna:
1. Joanna Kaczmarek -⁠ III LO w Kaliszu, wyjazd do Brukseli
2. Marta Mielcarek, II LO Kalisz
3. Justyna Burzyńska, II LO Kalisz

©2023 Andrzej Grzyb - Poseł do Parlamentu Europejskiego  |  Polityka Prywatności

Top

Log in with your credentials

Forgot your details?