Posłowie PO-PSL kształtują przyszłość Europy

„Parlament Europejski jest na półmetku. Organizuje się na następne 2.5 roku. Najważniejszy wybór został dokonany, przewodniczącym Parlamentu jest Antonio Tajani, kandydat naszej frakcji politycznej chrześcijańskich demokratów. Istotne przy jego wyborze było zawarcie sojuszu strategicznego z liberałami. To porozumienie chrześcijańskiej-demokracji z liberałami, wsparte również przez frakcję EKR, w której są nasi koledzy z PiS, ma o tyle istotne znaczenie, że utrwala szanse Donalda Tuska na następną kadencję jako szefa Rady Europejskiej. Liberałowie reprezentują w tej chwili siedem rządów w Europie, i trzy koalicje rządzące” – komentuje Janusz Lewandowski.

Europoseł PO podkreśla, iż jednocześnie udało się umocnić pozycję polskiej delegacji w obszarach priorytetowych dla Polski. Polscy europosłowie objęli przewodnictwo trzech komisji parlamentarnych: Jerzy Buzek pokieruje Komisją Przemysłu, Badań Naukowych i Energii, Czesław Siekierski – Komisją Rozwoju Wsi i Rolnictwa, a Danuta Hübner – Komisją Konstytucyjną. Polacy objęli także stanowiska koordynatorów, wicekoordynatorów i wiceprzewodniczących w ważnych, z punktu widzenia interesów kraju, komisjach, a ponadto będą odpowiedzialni za politykę wschodnią PE.

„Naszym priorytetem nie jest bycie jednym z 14 wiceprzewodniczących Parlamentu Europejskiego, naszym priorytetem jest bycie tam, gdzie tworzą się reguły i legislacje europejskie, czyli w komisjach parlamentarnych. Przewodniczymy trzem komisjom, przypominam, że w poprzednich kadencjach była to jedna komisja” – podkreślał Janusz Lewandowski. Zaznaczył, że polscy deputowani odegrają także dużą rolę w kształtowaniu polityki wschodniej PE.  „Oprócz delegacji ds. Białorusi, której przewodniczy Bogdan Zdrojewski i delegacji ds. Mołdawii – wiceprzewodniczący Michał Boni, obejmiemy przewodnictwo delegacji ds. Ukrainy, więc będziemy odpowiedzialni za całą politykę wschodnią. Sądzę, że jesteśmy dobrze przygotowani, żeby tak jak przez poprzednie dwa i pół roku stać na polskiej bramce” – mówi Janusz Lewandowski.

Przewodniczący delegacji PSL, Andrzej Grzyb podkreśla z kolei, iż „z punktu widzenia Polskiego Stronnictwa Ludowego ważny jest fakt, że utrzymujemy również w przewodnictwie komisję rolnictwa”. ”Istotne jest też to, że ten sojusz ma wymiar nie tylko parlamentarny , ale również dotyczy kształtowania większości, która pozwoli na przewodnictwo w Radzie Europejskiej” – dodał.

Pełna lista stanowisk polskiej delegacji:

Tadeusz Zwiefka – Grupa EPL – wiceprzewodniczący

Jerzy Buzek – Komisja Przemysłu, Badań Naukowych i Energii – przewodniczący

Czesław Siekierski – Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi – przewodniczący

Danuta Hübner – Komisja Konstytucyjna – przewodnicząca

Barbara Kudrycka – Komisja Wolności, Swobód Obywatelskich i Spraw Wewnętrznych, wiceprzewodnicząca

Jarosław Wałęsa – Komisja Rybołówstwa – wiceprzewodniczący

Bogdan Wenta – Komisja Rozwoju – koordynator

Andrzej Grzyb – Podkomisja Praw Człowieka – koordynator

Róża Thun– Komisja Handlu Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów – wicekoordynator

Jan Olbrycht – Komisja Budżetowa – wicekoordynator

Jarosław Wałęsa – Komisja Petycji – wicekoordynator

Janusz Lewandowski – Delegacja ds. stosunków z Iranem – przewodniczący

Bogdan Zdrojewski – Delegacja ds. stosunków z Białorusią – przewodniczący

Dariusz Rosati – Delegacja do Komisji Parlamentarnej Stowarzyszenia UE – Ukraina – przewodniczący

Michał Boni – Delegacja do Komisji Parlamentarnej Stowarzyszenia UE – Mołdawia – wiceprzewodniczący

©2023 Andrzej Grzyb - Poseł do Parlamentu Europejskiego  |  Polityka Prywatności

Top

Log in with your credentials

Forgot your details?