PSL walczy o tarczę ekonomiczną dla polskiego rolnictwa przed embargiem Rosji – EPL przekonane

7-8 września w Tallinie, Estonia, odbyło się posiedzenie Grupy Europejskiej Partii Ludowej – największej frakcji politycznej w UE. Spotkanie miało na celu wypracowywanie rozwiązań w obszarach nowych zagrożeń dla bezpieczeństwa i związanych z tym wyzwań dla Europy m.in.: wojną cybernetyczną, dezinformacją i tzw. “fake news” oraz stosunkami z Rosją czy Europejską Unią Obronną. Członkowie Grupy EPL przyjęli również strategiczne dokumenty nt. Unii Obronnej i Rosji.

 

Do dokumentu o obecnych relacjach z Rosją poprawki w imieniu PSL, złożył poseł do PE Andrzej Grzyb, który również reprezentował Stronnictwo w Tallinie zabiegając o poparcie dla postulatów ludowców.

 

PSL przekonało EPP by do dokumentu przyjętego w Tallinie wprowadzić zapis, że rolnictwo UE, w które uderzyło Rosyjskie embargo w odpowiedzi na sankcje UE, wymaga adekwatnej tarczy ekonomicznej.

 

– Szanujemy suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy, rozumiemy znaczenie sankcji wobec Rosji w tym kontekście, jak i szerzej jako wzmocnienie poszanowania prawa międzynarodowego. Europejskie, w tym szczególnie polskie rolnictwo, to sektor który znacząco ucierpiał w wyniku prowadzonej obecnie swoistej wojny ekonomicznej miedzy UE i Rosją. Rolnictwo, produkcja żywności, to sektor strategiczny i wymaga adekwatnej tarczy ekonomicznej, chroniącej przed ponoszeniem największego ciężaru toczącego się konfliktu – skomentował decyzję EPP poseł Grzyb.

 

Dokumenty strategiczne EPP są podstawą dla polityk programowanych przez polityków tej największej europejskiej frakcji politycznej, tak na szczeblu UE jak i narodowym.

 

Prelegentami posiedzeń w Tallinie byli m.in. Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg, Minister Obrony Hiszpanii Maria Dolores De Cospedal, estoński Minister Obrony Jüri Luik, rosyjski działacz opozycyjny i założyciel Otwartej Rosji Michaił Chodorkowski, rosyjski polityk opozycyjny i wiceprzewodniczący Otwartej Rosji Vladimir V. Kara-Murza, Generalny Dyrektor ds. Operacji Francuskiego Szefa Sztabu Generalnego Grégoire De Saint-Quentin oraz Dyrektor Centrum Doskonałości NATO STRATCOM Janis Sarts.

 

©2024 Andrzej Grzyb - Poseł do Parlamentu Europejskiego  |  Polityka Prywatności

Top

Log in with your credentials

Forgot your details?