Roczne sprawozdanie z działalności Europejskiej Fundacji na rzecz Demokracji za 2017r. w PE

21 marca, w ramach posiedzenia Komisja ds. Zagranicznych PE (AFET), zostanie przedstawione i omówione roczne sprawozdanie z działalności Europejskiej Fundacji na rzecz Demokracji (European Endowment for Democracy, EED).  W debacie udział weźmie poseł do PE Andrzej Grzyb (PSL), sprawozdawca PE ds. EED, jeden z 9 przedstawicieli PE w Radzie Zarządzającej EED pełniącej funkcje nadzorcze.

 

W czerwcu 2018 mija piąty rok działalności tej flagowej inicjatywy polskiej prezydencji UE, bazującej na doświadczeniach prodemokratycznej transformacji m.in. polskiej Solidarności. Stronami Fundacji są UE, 28 Państw Członkowskich, a także Szwajcaria i Norwegia. Fundacja ma za zadanie reagować szybciej i bardziej elastycznie niż klasyczne instrumenty, wspierając również organizacje, które dotychczas nie mogły skorzystać z pomocy UE. EED kładzie nacisk na zaangażowanie podmiotów działających „na miejscu”, co wraz z uproszczonymi procedurami zwiększa dopasowanie i efektywność oferowanej pomocy.

 

Od rozpoczęcia działalności w 2013 r. Fundacja wsparła ponad 570 inicjatyw we wszystkich krajach sąsiedzkich UE od Białorusi, przez Ukrainę po Syrię czy Egipt, przekazując ponad 36 mln Euro.

 

Znaczącym wydarzeniem w działalności EED w ostatnim czasie jest m.in. rozszerzenie działalności na Bałkany Zachodnie czy uruchomienie Funduszu Twórczego dla rosyjsko języcznych niezależnych mediów (Content Fund for Russian language media) – To realizacja wniosków z raportu przygotowanego przez EED w 2015 r.

 

https://www.democracyendowment.eu/news/event-report-content-fund-for-russian-language-media-launched-in-eed/

https://www.youtube.com/watch?v=PUXgmcV1j0Y

https://www.democracyendowment.eu/news/eed-expands-engagement-into-western-balkans-statement-by-executive-committee/

 

AFET, wtorek 20 03 2018, 14h30, JAN2Q2

EED

©2024 Andrzej Grzyb - Poseł do Parlamentu Europejskiego  |  Polityka Prywatności

Top

Log in with your credentials

Forgot your details?