Specjalne wyróżnienie PE dla Euromajdanu

Konferencja Przewodniczących PE zdecydowała dziś o przyznaniu tegorocznej Nagrody Sacharowa dla kongijskiego doktora Denisa Mukwege. Nagroda zostanie wręczona na uroczystym posiedzeniu Parlamentu Europejskiego 26 listopada br. w Strasburgu, podczas której PE specjalnie wyróżni także Euromajdan.

– Nominacja do Nagrody Sacharowa jest docenieniem walki, często narażania zdrowia i życia w obronie wolności, praw człowieka, promocji zasad demokratycznych w danym kraju. Każda nominacja to zwrócenie przez PE uwagi światowej opinii publicznej na problemy i niebezpieczeństwa, z jakimi mierzą się nominowani, a przez to próba wsparcia ich wysiłków, a często wprost próba ochrony ich życia. Wśród kandydatów do Nagrody Sacharowa nie ma przegranych, już nominacja jest wyróżnieniem przez PE. Dlatego nie dziwmy się, że w tym roku nominowani byli z odległych od siebie części świata – łączyło ich najważniejsze: umiłowanie wolności i wrażliwość na los drugiego człowieka. Tegoroczny laureat nagrody, doktor Denis Mukwege to lekarz, który nie potrafił stać obojętnie widząc okrucieństwa wyrządzane kobietom i dziewczynkom w objętej konfliktem Demokratycznej Republice Kongo – powiedział poseł Andrzej Grzyb (PSL), koordynator Grupy EPL w podkomisji praw człowieka.

Poseł Grzyb wyraził jednocześnie zadowolenie, ze specjalnego wyróżnienia dla Euromajdanu, którego przedstawiciele zostaną zaproszeni na listopadową sesję plenarną PE. – Euromajdan to obywatelski ruch sprzeciwu wobec władz Ukrainy, które wbrew obietnicom danym społeczeństwu, odwróciły się od europejskiego kierunku reform, od europejskich wartości – dodał poseł Andrzej Grzyb.

Komunikat prasowy EPL

©2023 Andrzej Grzyb - Poseł do Parlamentu Europejskiego  |  Polityka Prywatności

Top

Log in with your credentials

Forgot your details?