Drogę oddano już w całości do użytku. Utwardzenie 20 kilometrowego odcinka, który przebiega przez 3 gminy i 2 powiaty województwa wielkopolskiego zaczęło się w roku dwutysięcznym z inicjatywy Andrzeja Grzyba, ówczesnego starosty ostrzeszowskiego. Ostatnie 2 lata to przyspieszenie prac. Było to możliwe dzięki wsparciu samorządów przez Urząd Marszałkowski. Trakt ma znaczenie nie tylko dla mieszkańców i kierowców. Od wieków podążają nim pielgrzymi. Drogę poświęcił ks. bp. Edward Janiak, a wstęgę przecięli wszyscy, których praca przyczyniła się do jej wybudowania.
Przez lata Trakt Kalisko-Wieluński kojarzył się z piachem i kurzem w lecie. W okresie roztopów i w czasie opadów z błotem. Pierwsze prace, na trasie między Kaliszem i Wieluniem, zaczęły się na początku tego wieku. Wtedy zaczęto utwardzać małe odcinki traktu na terenie powiatu ostrzeszowskiego. To zasługa Andrzeja Grzyba, posła do Parlamentu Europejskiego, który był obecny na poświęceniu i otwarciu drogi a którego zasługi podkreślił Lech Janicki, starosta ostrzeszowski. – Sumptem poprzedniego starosty ostrzeszowskiego Andrzeja Grzyba, obecnie europosła, został zbudowany pierwszy odcinek, następnie drugi na terenie gminy Czajków. Po dłuższej przerwie, w 2008 roku, rozpoczęliśmy taką wielostronną współpracę, która doprowadziła do oficjalnego zakończenia inwestycji dzisiaj – powiedział Lech Janicki.
Współpracę między samorządami gminnymi – gminy Brzeziny, Kraszewice
i Czajków – i powiatowymi – powiaty kaliski i ostrzeszowski – a Urzędem Marszałkowskim zapoczątkował ówczesny wicemarszałek województwa wielkopolskiego Józef Racki. W 2008 roku obiecał, że zrobi wszystko by brakujące 8 kilometrów asfaltu wybudować.
– Można powiedzieć, że to nie tylko współpraca samorządów, ale budowa sztafetowa. Ja inwestycję przekazałem Arkadiuszowi Błachowiakowi, który prace kontynuował. Po nim zadanie przejął Krzysztof Grabowski – Józef Racki, poseł.
Najwięcej przyniosły ostatnie 2 lata. Duży zastrzyk finansowy dla samorządów z budżetu województwa wielkopolskiego pozwolił na przyspieszenie prac. Krzysztof Grabowski, członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego, podkreślił, że prace być trwały tak długo ponieważ Trakt biegnie przez gminy, których budżety są niewielkie i nie można było od nich wymagać dużych nakładów finansowych. Wsparcie ze strony Urzędu Marszałkowskiego pozwoliło inwestycję zamknąć.
– W 2011 roku gmina Czajków otrzymała dodatkowo 500 tysięcy złotych na budowę Traktu a w 2014 500 tysięcy trafiło do gminy Brzeziny,
a do Czajkowa 250 tysięcy złotych. Swoje środki przeznaczyły też powiaty kaliski i ostrzeszowski – wyliczył Krzysztof Grabowski, członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego. Partycypacja w kosztach wszystkich samorządów była różna. Wszystko zależało od dochodów. –To nie były, patrząc na ilość wszystkich środków wydanych w ostatnich latach na drogi, gigantyczne środki Powiat kaliski dał niecałe 300 tysięcy. Tyle samo dała gmina Brzeziny a pozostałą kwotę, czyli sporo ponad milion złotych, dał Urząd Marszałkowski – wyjaśnił Krzysztof Nosal, starosta kaliski.
W środę, 6.08.2014, trakt oficjalnie oddano do użytku. Wstęgę przecięto dwa razy. Pierwsza część uroczystości odbyła się na granicy gmin Kraszewice i Czajków w powiecie ostrzeszowskim. Później wszyscy, dla których ta droga to ważna inwestycja, przenieśli się do Brzezin w powiecie kaliskim. Droga ma łączyć ludzi, tak jak połączyła samorządy.
– Jest to nie tylko skrót, ale i łączność między tymi gminami, tymi miejscowościami, które leżą w tych gminach – ma nadzieję Krzysztof Niedźwiecki, wójt gminy Brzeziny.
Drogę poświęcił ordynariusz diecezji kaliskiej ks. bp. Edward Janiak. Dla biskupa kaliskiego otwarcie drogi ma wymiar typowo ludzki, bo społeczności będzie ona służyć oraz podwójnie symboliczny.
– Po pierwsze inwestycja pokazuje, że można wiele dobrego zrobić wspólnie – podkreślił ks. bp. Edward Janiak. – Po drugie za dwa dni będzie szła tu tędy pielgrzymka a ja mam jeszcze dodatkową radość. Ponieważ zaraz po pielgrzymce, razem z pątnikami, tą drogą przyjedzie do Kalisza biskup od Paulinów. Jest to wydarzenie niezwykłe. Będzie to pierwszy biskup w ponad 620 -letniej historii zakonu – dodał ordynariusz.
Ojciec Łukasz Buzun, przeor Jasnej Góry, niedawno został powołany na biskupa pomocniczego diecezji kaliskiej. Ogólnie Trakt Kalisko-Wieluński liczy 60 kilometrów i oprócz powiatów kaliskiego i ostrzeszowskiego na terenie Wielkopolski biegnie też przez powiaty wieluński, wieruszowski i sieradzki.
LINKI:
http://www.faktykaliskie.pl/trakt-kalisko-wielunski-gotowy
http://naszrynek.pl/36728/region-trakt-kalisko-wielunski-oddany/
Autor: AW