Wielkopolski wieniec dożynkowy nagrodzony przez Prezydenta

Wielkopolski wieniec, wykonany przez Piotra I Annę Barańczaków z Trzemeszna w powiecie krotoszyński, zajął II miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Kancelarii Prezydenta RP. W czasie Dożynek Prezydenckich w Spale w wielkopolskim korowodzie, oprócz wieńca, prezentował się zespół Kociny z gminy Sośnie. Na czele jury oceniającej poszczególne województwa stała Anna Komorowska, żona prezydenta Bronisława Komorowskiego. Pierwsze miejsce przypadło wieńcowi z województwa świętokrzyskiemu. 

W czasie Dożynek Prezydenckich w Spale każde z województw prezentowało swój wieniec, któremu towarzyszył korowód wykonujący tradycyjne przyśpiewki, które są formą podziękowania za obfite plony. Od 2000 roku Wielkopolska zdobywała jedynie wyróżnienia. W tym roku Urząd Marszałkowski przygotowanie korowodu dożynkowego do Spały powierzył Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu. Placówka o uwicie wieńca poprosiła Piotra i Annę Barańczaków z Trzemeszna w powiecie krotoszyńskim a o oprawę artystyczną kapelę Kociny z gminy Sośnie. Ta współpraca zaowocowała II miejscem w Ogólnopolskim Konkursie Kancelarii Prezydenta RP na najpiękniejszy wieniec dożynkowy 2014.

–  Wieniec, który zaprezentowało województwo wielkopolskie ma formę korony, którą nosiły na głowach przodownice. Ramiona wyplecione są z jęczmienia czterorzędowego oraz owsa – wyjaśnia Barbara Fibingier, dyrektor Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu. – Centralną postacią jest para gospodarzy misternie wypleciona ze słomy. W zwieńczeniu użyto pszenicy, pszenżyta i lnu oraz owoców jarzębiny, a dekorację stanowią drewniane elementy gospodarstwa domowego: stare koło od wozu czy drewniana taczka – dodała Fibingier.

Według jury, któremu przewodziła prezydentowa Anna Komorowska, ładniejszy okazał się jedynie wieniec województwa świętokrzyskiego, który uwiła Józefa Bucka z Kostomłotów z gminy Miedziana Góra w powiecie kieleckim.

Główne uroczystości dożynkowe odbyły się w niedzielę 21 września 2014 roku. Rozpoczęła je msza święta w Kaplicy Polowej Wojska Polskiego. Część obrzędowa odbyła się  na stadionie Centralnego Ośrodka Sportu w Spale.

Prezydenckie Dożynki w Spale sięgają swymi korzeniami lat 1927 – 1938. Zapoczątkował je prezydent Ignacy Mościcki a przerwał wybuch II wojny światowej. Zostały reaktywowane w 2000 roku przez Aleksandra Kwaśniewskiego.

AW, zdjęcie UMWW

©2024 Andrzej Grzyb - Poseł do Parlamentu Europejskiego  |  Polityka Prywatności

Top

Log in with your credentials

Forgot your details?