Święto Ludowe w powiecie kaliskim

Pierwszy raz Święto Ludowe zorganizowano w 1904 roku – w 110. rocznicę zwycięstwa pod Racławicami.  Miało przypominać o tradycji, oddać hołd zbrojnemu czynowi chłopskiemu i krzewić myśl ludową. Fundamenty ustanowienia święta są podstawą do jego kultywowania także i teraz. Powiatowe uroczystości Polskie Stronnictwo Ludowe w tym roku zorganizowało w Blizanowie. W uroczystości wziął udział Andrzej Grzyb. Szef wielkopolskich Ludowców wręczył najbardziej zasłużonym odznaczenia. 

 

 

Obchody rozpoczęło zapalenie zniczy przez osoby związane z  Forum Młodych Ludowców Powiatu kaliskiego przed tablicą poświęconą Wincentemu Witosowi i Stanisławowi Mikołajczykowi znajdującą się przy Katedrze św. Mikołaja w Kaliszu. Później Ludowcy z Kalisza i powiatu kaliskiego modlili się w kościele parafialnym w Blizanowie. W czasie części oficjalnej Krzysztof Grabowski, prezes PSL w powiecie kaliskim mówił o tradycji Święta Ludowego i jego bogatej symbolice. – Sięga ona historii naszego kraju i roli jaką w walkach o przywrócenie Polski na mapy świata odegrali kosynierzy pod wodzą Tadeusza Kościuszki. Kiedy w 1903 roku Rada Naczelna Ruchu Ludowego zainicjowała obchody Święta Ludowego chciała upamiętnić zwycięstwo pod Racławicami, później rozbudzać ducha narodowego i krzewić myśl ludową, która była aktualna wtedy, ale i teraz stawia w swoim centrum tradycję i człowieka.

 

Stąd jednym z symboli, który towarzyszy od ponad 100 lat obchodom Święta Ludowego jest sztandar z hasłem „Żywią i bronią”

 

W czasie uroczystości wręczono też wyróżnienia i odznaczenia dla zasłużonych działaczy Polskiego Stronnictwa Ludowego w Kaliszu i powiecie kaliskim. 

– „Medal za zasługi dla Ruchu Ludowego im. Wincentego Witosa” – najwyższe wyróżnienie przyznawane przez Naczelny Komitet Wykonawczy PSL w Warszawie zostało nadane na wniosek prezesa Zarządu Powiatowego PSL w Kaliszu Krzysztofa Grabowskiego otrzymała:

 –Krystyna Leśna z  Piotrowa

 

„Złotą Koniczynką” – odznaczeniem PSL uhonorowany został :

– Kazimierz   Janas z  Zagorzyna 

 

Medalem za Zasługi dla Ruchu Ludowego imienia Stanisława Mikołajczyka wyróżnieni zostali:

 

– Andrzej Filipowicz ze Skrajnia Blizanowska

– Stanisław Tomczyk ze Skrajni

– Leszek Filipowicz z Jastrzębnik

 

– Medal  „Za zasługi dla Ruchu Ludowego imienia Stanisława Mikołajczyka przyznawany przez Zarząd Wojewódzki PSL w Poznaniu. Medale zostały nadane  na wniosek Prezesa Zarządu Gminnego PSL w Blizanowie Romana Frątczaka.

                                  

Legitymacje członkowskie Polskiego Stronnictwa Ludowego nowym członkom wstępującym w szeregi partii wręczono:

 

Marice Cieślak

Ryszardowi Markowi

Tomaszowi Frątczakowi

Zbigniewowi Zdunkowi

Piotrowi Szmajdzińskiemu

Michałowi Kubiakowi

Rafałowi Popiołkowi

Włodzimierzowi Tomczykowi

 

Podziękowania dla zasłużonych działaczy PSL otrzymali

–  Józef Lewandowski

– Florian Kuczma 

        

Część oficjalną Święta Ludowego w powiecie kaliskim zakończyło odśpiewanie „Roty” – oficjalnego hymny Polskiego Stronnictwa Ludowego, do którego słowa napisała w 1908 Maria Konopnicka a dwa lata później Feliks Nowowiejski skomponował słowa. Dla uczestników wystąpiły zespoły ludowe.

 

zdjęcia PSL Kalisz

 

©2021 Andrzej Grzyb - Poseł do Parlamentu Europejskiego  |  Polityka Prywatności

Top

Log in with your credentials

Forgot your details?