8. Międzynarodowy Festiwal HumanDoc we Wrocławiu

W środę 13 grudnia 2017 r. rozpoczyna się wrocławska edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych HumanDoc, który potrwa do 15 grudnia. W ramach wydarzenia odbędą się bezpłatne pokazy filmów związanych z tematyką praw człowieka. 14 grudnia zostanie wyświetlony film „Dwa Brzegi” w reżyserii Marcina Pławnickiego, na który szczególnie zaprasza Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej.

 

We Wrocławiu zostaną zaprezentowane cztery filmy. Pierwszego dnia festiwalu, 13 grudnia we wtorek, wyświetlony będzie film peruwiańskiego reżysera Ernesto Cabellos pt. „Córka jeziora”. Jest to historia andyjskiej kobiety, która potrafi porozumiewać się z duchami zamieszkującymi słodkowodne głębiny i wykorzystuje swoje moce, aby zapobiec niszczeniu jeziora, pod którym odkryto największe złota w Ameryce Łacińskiej.

14 grudnia pokazane zostaną dwa filmy. Pierwszy to film Marcina Pławnickiego pt. „Dwa Brzegi”. W maju 2017 roku Komisja Europejska w Polsce razem Europejską Agencją Straży Granicznej i Przybrzeżnej (FRONTEX) wysłała grupę polskich blogerów i vlogerów na Lesbos, wyspę, na którą w latach 2015-2016 trafiło ponad 850 000 osób. Podczas pobytu uczestnicy mieli okazję spotkać się z lokalnymi władzami, instytucjami i organizacjami pomocowymi, zwykłymi mieszkańcami wyspy, zaangażowanymi w ciągłą pomoc potrzebującym oraz porozmawiać z samymi migrantami i uchodźcami. „Dwa Brzegi” jest subiektywnym komentarzem jednego z uczestników wyjazdu, Marcina Pławnickiego, do rzeczywistości, którą zastał na Lesbos. Premiera filmu miała miejsce podczas Festiwalu HumanDoc w Warszawie 25 listopad 2017 r.  Po projekcji dokumentu „Dwa Brzegi” zostanie także wyświetlony film „Dwa Światy”. Reżyser Maciej Adamek pokazuje w nim historię 12-letniej Laury i jej niesłyszących rodziców, która jest dla nich często przewodniczką i opiekunką.

Ostatniego dnia Festiwalu na Politechnice Wrocławskiej, 15 grudnia, wyświetlony zostanie „Ambulans” w reżyserii Mohameda Jabaly’ego. Jest to mroczna, nakręcona w pierwszej osobie relacja z ostatniej wojny w Strefie Gazy latem 2014 r. Mohamed Jabaly, młody chłopak z miasta Gaza, dołącza do załogi jednej z karetek pogotowia. Będąc w samym sercu wojny, szuka dla siebie miejsca w oblężonym kraju, gdzie przyszłość wydaje się być całkowicie nieprzewidywalna.

Dodatkowo, w dniu projekcji filmu „Dwa Brzegi” 14 grudnia, od godz. 18 w holu przed wejściem do sali kinowej będzie można odwiedzić stoisko poświęcone nowej inicjatywie Komisji Europejskiej skierowanej do młodych ludzi – Europejskiemu Korpusowi Solidarności. Poza uzyskaniem informacji o programie, możliwa będzie także rejestracja do programu z pomocą pracownika Punktu Informacyjnego Unii Europejskiej. Swoje zgłoszenie do Europejskiego Korpusu Solidarności można cały czas wysyłać poprzez stronę internetową https://europa.eu/youth/solidarity_en

 

Wszystkie projekcje odbędą się o godz. 19:00 na Politechnice Wrocławskiej w budynku A1, w sali 329 (II piętro) przy ul. Wybrzeże Stanisława Wyspiańskiego 27. Wydarzenie jest organizowane przez Dolnośląski Klub Filmowy DKF Politechnika we współpracy z Przedstawicielstwem Regionalnym Komisji Europejskiej.

 

Wstęp wolny na wszystkie filmy.

Serdecznie zapraszamy!

 

Program Festiwalu HumanDoc we Wrocławiu:

środa 13.12.2017, godz. 19:00: „Córka jeziora”,  Peru, Boliwia, Holandia 2015, 87

czwartek 14.12.2017, godz. 19:00: „Dwa Brzegi”Polska 2017, 30′„Dwa Światy”, Polska, Czechy 2016, 51

piątek 15.12.2017, godz. 19:00: „Ambulans”, Palestyna, Norwegia 2016, 78′

Wszystkie projekcje odbędą się na Politechnice Wrocławskiej, w budynku A1, w sali 329 (II piętro).

 

Festiwal HumanDoc

Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych HumanDOC – pierwsze w Europie Środkowo-Wschodniej i trzecie na świecie innowacyjne wydarzenie łączące kino na najwyższym światowym poziomie z refleksją na tematy globalne. Obrazy prezentowane na Festiwalu HumanDOC to prawdziwe perełki filmów dokumentalnych, krótko- i długometrażowych, pokazujących globalne współzależności, problemy i wyzwania. Festiwal to świat w zbliżeniu: życie za mniej niż jednego dolara dziennie, walka z wykluczeniem społecznym, skutki zmian klimatycznych, pomoc międzynarodowa, konflikty. HumanDOC to unikalne połączenie przyjemnego z pożytecznym: kina dokumentalnego na najwyższym światowym poziomie, kampanii społecznych, debat i dyskusji. Festiwal prezentuje filmy niebanalne, pełne pasji i emocji, które uwrażliwiają na niesprawiedliwość społeczną i przede wszystkim inspirują do działania, pokazują, że nawet będąc tu możemy zmieniać życie innych ludzi na lepsze, pomagać nawet w najdalszych zakątkach świata. To filmy, które inspirują do myślenia i pozwolą odkryć świat na nowo!

 

Strona Festiwalu HumanDocwww.festival.humandoc.pl

 

 

©2024 Andrzej Grzyb - Poseł do Parlamentu Europejskiego  |  Polityka Prywatności

Top

Log in with your credentials

Forgot your details?