Zwycięzcy młodzieżowych konkursów w Wielkopolsce odwiedzają Brukselę!
Laureaci młodzieżowych konkursów o Unii Europejskiej, historii, laureaci olimpiad, a także zwycięzcy konkursów muzycznych i sportowych z Wielkopolski odwiedzili stolicę Belgii.
Na zaproszenie posła do Parlamentu Europejskiego Andrzeja Grzyba w dniach 6-8 lipca w Brukseli gościła grupa wielkopolskich laureatów konkursów m.in. wiedzy o UE, konkursu o Mikołajczyku, konkursu „Bliżej Norwegii”, a także laureaci konkursów muzycznych, gwarowych i sportowych, wraz z opiekunami.
Zazwyczaj deszczowa stolica Belgii przywitała swoich gości wyjątkowo piękną pogodą. Uczestnicy rozpoczęli swoją przygodę z Brukselą od spaceru z przewodnikiem. Mieli okazję zobaczyć Stary Rynek (Grand-Place) znajdujący się w samym sercu miasta, uważany za jeden z najpiękniejszych rynków Europy. Sam plac może być symbolem belgijskiej stolicy i jej charakteru, jako że posiada nieregularny, pięciokątny kształt, z którego odchodzi w różne strony świata aż siedem ulic.
Odwiedzający zwiedzili także katedrę świętych Michała i Guduli w Brukseli. Grupa miała także szansę zobaczyć jeden z najsłynniejszych symboli miasta- pochodzącą z 1619 roku fontannę – tzw. Manneken Pis, a także jego żeńską wersję : Jeanneke Pis.
Uczestnicy wyjazdu studyjnego kontynuowali swój spacer zwiedzając otaczające Wielki Plac kamienice cechowe nadające rynkowi bardzo charakterystyczny wygląd, przede wszystkim dzięki swym bogato zdobionym rzeźbami fasadom, półłukom czy reliefom stanowiącym szczytowe osiągnięcie architektury włosko-flamandzkiej. Większość z tych pięknych budowli mieści na parterze kawiarnie bądź restauracje, gdzie warto usiąść choćby na chwilę, by pokontemplować atmosferę Grand Place i odizolować się od pędzącego tłumu.
Kolejny dzień grupa rozpoczęła od polskiej mszy w najstarszym kościele w Brukseli: kościele Notre Dame de la Chapelle. Następnie uczestnicy odwiedzili miasto leżące na wybrzeżu Morza Północnego – Ostendę – miasto, które poprzez przyjazdy królewskiego dworu na wypoczynek stało się jednym z najmodniejszych kurortów w Europie. Zwiedzili także Brugię- zwaną „Flamandzką Wenecją” z powodu obfitości kanałów w historycznej części miasta.
Brugia jest jednym z najładniejszych miast Belgii. Świadczą o tym tłumy turystów przybywające tu co roku. Miasto posiada doskonale zachowaną średniowieczną zabudowę, która jest świadectwem dawnego bogactwa jej mieszkańców. Bogactwo to uzyskała z handlu suknem i innymi produktami, które za pośrednictwem jej portu rozprowadzane były na świecie.
W Brugii w kościele Najświętszej Marii Panny z XIII-XVI w. znajduje się prawdopodobnie jedyna rzeźba Michała Anioła- „Madonna z dzieciątkiem”., którą można obejrzeć poza Włochami.
Dzień zakończyli kolacją z posłem do Parlamentu Europejskiego Andrzejem Grzybem, gdzie odbyły się indywidualne prezentacje laureatów. Uczestnicy przyjęcia mieli także okazję podziwiać występ, który dał dziewczętom z Bukowca Górnego wygraną w konkursie „Mówimy gwarą”. Poseł pogratulował wszystkim laureatom.
Ostatnim, a jednocześnie najważniejszym punktem programu, była wizyta w Parlamencie Europejskim. Laureaci wraz z opiekunami udali się na plac Solidarności 1980 gdzie wysłuchali historii na temat nadania wspomnianej nazwy. Grupa miała także okazję obejrzenia wystawy uświetniającej przyłączenie Chorwacji w dniu 1 lipca 2013r. do Unii Europejskiej. W sali znajdującej się w części dla gości grupa wysłuchała wykładu na temat funkcjonowania Parlamentu Europejskiego i Unii Europejskiej. Potem laureaci i ich opiekunowie udali się na specjalną platformę w centrum dla gości PE, gdzie odbyła się sesja zdjęciowa z flagami wszystkich krajów członkowskich Unii Europejskiej w tle. Uczestnicy wyjazdu mieli także szansę zobaczyć część roboczą Parlamentu Europejskiego. Widzieli elementy infrastruktury medialnej, m.in. VoxBox- studio telewizyjno- radiowe umiejscowione w centralnym punkcie PE, na 3 piętrze budynku Altiero Spinelli. Grupa następnie udała się do biura posła Andrzeja Grzyba, znajdującego się na 14 piętrze, skąd rozpościera się przepiękny widok na panoramę Brukseli. Zobaczyła tam miejsce codziennej pracy posła i jego asystentów oraz stażystów. Każdy miał szansę zrobienia indywidualnej fotografii z posłem. Uczestnicy wyjazdu studyjnego odwiedzili także typową salę, w której odbywają się robocze posiedzenia, takie jak: spotkania komisji, delegacji międzyparlamentarnych i innych gremiów. W czasie spotkania Poseł Grzyb omówił kulisy pracy PE takie jak np. techniczne aspekty głosowania, rolę tłumaczy, czym jest agenda. Uczestnicy wysłuchali także informacji posła Andrzeja Grzyba o jego pracy w PE i obecnych wydarzeniach w Unii Europejskiej.
Magdalena Piastowska, Borys Brzeziński