Dziś Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W ten sposób upamiętniamy osoby, które po II Wojnie Światowej, broniły niepodległości i suwerenności naszego kraju przed komunistycznymi władzami. Nierówna walka w większości kończyła się śmiercią dla Żołnierzy, którzy marzyli o wolnej Polsce.
Żołnierze Wyklęci przeciwstawili się władzy komunistycznej. Często przetrwali wojnę i niemieckie obozy zagłady. Śmierć przyszła z rąk UB. Dziś oddajemy hołd tym, którzy walczyli o wolną, niepodległą i suwerenną Polskę. Tym, którzy woleli śmierć niż żyć w pozornej wolności, którą przyniosło zakończenie II Wojny Światowej.
1 marca, na obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” wybrano nieprzypadkowo. W 2011 roku, kiedy został ustanowiony dzień, akurat 1 marca przypadała 60 rocznica rozstrzelania całego 7-osobowego składu zarządu Związku Wolność i Niezawisłość. To był ostatni skład podziemnej organizacji w skali ogólnokrajowej.
Obchody w regionie:
Poznań:
Program obchodów:
10.00 msza święta w kościele p.w. Najświętszego Zbawiciela, ul. Fredry 11
11.00 marsz pamięci ulicami: Fredry, Gwarna, św. Marcin, al. Niepodległości
12.00 główne uroczystości przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, skrzyżowanie al. Niepodległości i ul. Wieniawskiego
– przemówienia okolicznościowe
– zapalenie zniczy oraz złożenie kwiatów
– założenie biało-czerwonych wstęg na drzewie – symbolu Żołnierzy Wyklętych przy pomniku PPP i AK
Do udziału w uroczystościach zapraszamy poczty sztandarowe.
Po uroczystości pod pomnikiem Instytut Pamięci Narodowej zaprasza wszystkich miłośników historii do studyjnego kina Rialto (ul. Dąbrowskiego 38) na retrospektywę festiwalu filmów dokumentalnych Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci 1944–1989.
WSTĘP WOLNY! SOBOTA – NIEDZIELA 1–2 MARCA
Kalisz:
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Od 2014-03-01 17:00 do 2014-03-01 18:00
Kościół OO. Franciszkanów, ul. św. Stanisława
godz. 17:00 – msza święta w intencji Żołnierzy Wyklętych
godz. 18:00 – przemarsz do Ogrójca OO. Jezuitów
org. Stowarzyszenie Kaliscy Patrioci
Leszno:
W hołdzie Żołnierzom Wyklętym
O godz. 11: 00 w bazylice mniejszej pw. św. Mikołaja odprawiona zostanie msza święta;
o godz. 12:00 na skwerze przy ul. Poniatowskiego odsłonięty zostanie pomnik Żołnierzy Wyklętych.
Piła:
* Piła, kościół Świętej Rodziny,
godz. 18.00 – msza św. w intencji Ojczyzny
godz. 19.00 – Pilski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Trasa: Kościół Świętej Rodziny, ul. Jana Kilińskiego, ul. Bohaterów Stalingradu, ul. Stefana Okrzei do muralu poświęconego Żołnierzom Wyklętym. Zapraszamy do udziału z flagami narodowymi, zniczami i pochodniami. Organizacje i szkoły, które będą brały udział w Marszu, proszone są o przysłanie pocztów sztandarowych.
* Krajenka, kościół parafialny św. Anny (ul. Szkolna), godz. 16.00
Msza święta w intencji: zamordowanych, poległych i zmarłych Żołnierzy Wyklętych. Po zakończeniu eucharystii wyjazd indywidualnymi środkami transportu na Marsz Pamięci do Piły
Org. Salezjańskie Stowarzyszenie Wychowania Młodzieży i Parafia pw. Świętej Rodziny w Pile
Ostrów Wielkopolski:
Godz. 11:00 przed tablicą przy ul. Kolejowej i Sienkiewicza (była komenda Policji). Tam znajdowało się więzienie Urzędu Bezpieczeństwa, gdzie przetrzymywani byli działacze niepodległościowi, zanim trafili do Wronek lub Rawicza.
W hołdzie „Żołnierzom Wyklętym” – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu… |
— Początek preambuły Ustawy o ustanowieniu
Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”
AW, IPN, zdjęcie IPN