X Forum Zdrowia Kobiety – medal dla Andrzeja Grzyba, przyjaciela PWSZ w Kaliszu

„Matka Polka ma kłopoty” to motyw przewodni X Forum Zdrowia Kobiety organizowanego w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Kaliszu. Jubileuszowe spotkanie, obok wykładów poświęconych najważniejszym problem kobiet, było też wspomnieniem profesora Tadeusza Pisarskiego, prekursora polskiej ginekologii i pomysłodawcy Forum. Przyjaciele uczelni otrzymali pamiątkowe medale. Wśród wyróżnionych był Andrzej Grzyb.

 

Poseł do Parlamentu Europejskiego od lat bierze udział w  Forum Zdrowia Kobiety, które przez 10 lat przyciągnęło do Kalisza kilkuset wybitnych specjalistów z zakresu medycyny, ale też psychologii czy terapii. Tegoroczne odbywa się pod hasłem „Matka Polka ma kłopoty.

 

– Tytuł przewrotny. Rozmawiamy o dylematach, które stoją przed współczesną kobietą. Dom i rodzina czy kariera? Jak pogodzić oba te światy? – mówi profesor Magdalena Pisarska, organizatorka FZK i córka pomysłodawcy spotkań poświęconych problemom pań. – Trzeba też patrzeć na współczesne wyzwania, które stają przed kobietą. To profilaktyka, zwiększająca się ilość nowotworów, ale też np. niepłodność, która dotyka również panów.  Tematów nam nie zabraknie.

 

W czasie inauguracji X Forum Zdrowia Kobiety wiele czasu poświęcono profesorowi Tadeuszowie Pisarskiemu, który był jego pomysłodawcom, ale też przez 5 lat – do śmierci – jego organizatorem. Profesor, który tworzył podwaliny polskiej ginekologii był też ojcem Wydziału Medycznego PWSZ w Kaliszu. Obecna na sympozjum europosłanka Krystyna Łybacka mówiła, że profesor Pisarski był dla niej jak ojciec. Pochwaliła też tegoroczny temat FZD i podkreśliła, że współczesność ciągle stawia przed kobietami wyzwania.

 

–   Zastanówmy się tak naprawdę, czy Matka Polka współczesna, bez względu na to co wybierze, ma komfort wyboru? Jeśli zostaje w domu i oddaje się w całości opiece nad dzieckiem jest przez społeczeństwo – co pokazują wszystkie badania – natychmiast gorzej postrzegana, bo nie robi kariery zawodowej. Jeśli poświęca się karierze zawodowej, no to cóż za wyrodna matka!

 

Andrzej Grzyb, który od lat przysłuchuje się dyskusjom uczonych, dodał, że wiele zostało zrobione dla kobiet oraz dla rodziny, ale też podkreślił, że spotkania takie jak te w Kaliszu uświadamiają, co jeszcze jest do zrobienia.  Członek Komisji Środowiska, Bezpieczeństwa Żywności i Zdrowia w Parlamencie Europejskim zwrócił uwagę konotację między zdrowiem a ekonomią oraz postępem naukowym.

 

– To nie tylko kwestia małej dzietności czy chorób cywilizacyjnych, ale przede wszystkim nieuświadomione wyzwania, które mówią jak wiele zrobiliśmy. Warto przypomnieć, że zdrowie to też gospodarka. To cała wielka przestrzeń naszej działalności związanej z gospodarką. Teraz została wpisana w dziedzinę, którą w Unii Europejskiej nazwano bioekonomią. Cała profilaktyka to dobrze pojęta ekonomia. Jeśli czemuś zapobiegamy to nie musimy ponosić skutków – mówił Andrzej Grzyb. Jest wiele zagrożeń, z których część jest nieunikniona, ale są też takie, których możemy uniknąć. Wszystko wiąże się z nowymi rozwiązaniami technicznymi, które pociągają za sobą postęp, również medyczny.

 

Obok profesora Tadeusza Pisarskiego, Andrzej Grzyb przypomniał także postać profesora Tomasza Opala, który współpracował z pomysłodawcą Forum Zdrowia Kobiety. Po części oficjalnej, profesor Magdalena Pisarska oraz profesor Jan Chajda, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Kaliszu wręczyli zaproszonym gościom pamiątkowe medale X Forum Zdrowia Kobiety.  

©2024 Andrzej Grzyb - Poseł do Parlamentu Europejskiego  |  Polityka Prywatności

Top

Log in with your credentials

Forgot your details?