Alaksandr Bialacki – Finally Free!

Parlament Europejski i Poseł Andrzej Grzyb (PSL) powitali dziś w Strasburgu  Alesia Bialackiego, jednego z czołowych białoruskich opozycjonistów i szefa Centrum Obrony Praw Człowieka “Wiosna”, który 21 czerwca został wypuszczony z kolonii karnej.

Ales Bielecki przyjechał do Strasbourga, by wezwać reprezentantów UE i Rady Europy do dalszych działań. Jego zwolnienie z więzienia nie oznacza bowiem żadnej poprawy jeśli chodzi o prawa człowieka w kraju, gdzie niezależne społeczeństwo obywatelskie nie może się oficjalnie rejestrować ani zbierać funduszy, a obrońcy praw człowieka są cały czas szykanowani.

– Przeciwnicy demokracji starają się zamykać swoim oponentom usta, żeby nie mieli swobody mówienia, ale nawet, jeśli im się to czasem udaje, nie są wstanie zabronić swobody myśli. Dlatego wierzymy, że demokracja zwycięży, a ci, którzy cierpieli na skutek jej obrony, zostaną wynagrodzeni. Będziemy kontynuować starania o demokratyczną i wolną Białoruś, tym bardziej, jak nam powiedział dziś Aleś Bielecki, presja wywierana przez UE na władze na Białorusi zadziałała, będąc bezpośrednią przyczyną jego uwolnieniamówił po konferencji prasowej zorganizowanej z Alesiem Bialackim Poseł Andrzej Grzyb.

– Nie zapominajmy, że na Białorusi w więzieniu przebywa wciąż siedmiu więźniów politycznych  i jedynie ich wypuszczenie na wolność jest warunkiem do rozpoczęcia dialogu z  władzami białoruskimi – dodał współprzewodniczący Klubu PO -PSL w Parlamencie Europejskim.

GALERIA FOTOGRAFII

Aleksandr Bialacki to białoruski pisarz, działacz, obrońca praw człowieka, przewodniczący Centrum Praw Człowieka „Wiosna” i wiceprzewodniczący FIDH the International Federation for Human Rights. Od wczesnych lat 80. działał na rzecz demokracji na Białorusi (ZSRR) i organizował demonstracje przeciwko totalitaryzmowi. Pierwszy raz aresztowany w 1988 roku – od tego czasu aresztowany więcej niż 25 razy.

W 2011 roku aresztowany i skazany na 4,5 lat więzienia za “oszustwa podatkowe”. Został zwolniony 21 czerwca 2014 z kolonii karnej w Bobrujsku, po niemal 3 latach spędzonych w więzieniu. Teraz odwiedza Europę, aby podziękować ludziom którzy popierali jego zwolnienie i sprawę wolnej Białorusi.

Bialacki, jako obrońca praw człowieka otrzymał wiele nagród:

– Nagroda Wolności Andrieja Sacharowa (Helsiński Komitet Norweski, 2006)

– Homo nomini (Czechy 2006)

– Per Anger Prize (Sweden, 2006)

– Treno della memoria (Italy, 2007)

– Vaclav Havel Human Rights Prize by the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (2013)

Nominowany do Nagrody Nobla w 2007 i Nagrody Sacharowa w 2013.

Źródło: Biuro Prasowe PE

Zdjęcia: Audiovisual PE

©2024 Andrzej Grzyb - Poseł do Parlamentu Europejskiego  |  Polityka Prywatności

Top

Log in with your credentials

Forgot your details?