PRAWA CZŁOWIEKA

W kadencji 2009-2014 poseł Andrzej Grzyb pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Podkomisji Praw Człowieka PE. W kadencji 2014-2019 Europejska Partia Ludowa, największa frakcja w PE, powierzyła posłowi Grzybowi funkcję Koordynatora odpowiedzialnego za działania EPP w ramach podkomisji. Wraz z koordynatorami pozostałych frakcji politycznych decyduje o programie prac podkomisji, w tym przygotowywanych sprawozdaniach przyjmowanych przez Komisję Spraw Zagranicznych i Posiedzenie Plenarne PE. Z jego inicjatywy organizowane są wysłuchania i debaty w ramach podkomisji, delegacje do krajów z poza UE, zapraszani są eksperci i osoby z pierwszej ręki relacjonujące sytuacje praw człowieka w różnych zakątkach świata.

W 2012 roku poseł Grzyb reprezentował Europejską Partię Ludową w pracach nad Rocznym Raportem o Prawach Człowieka na Świecie – pierwszym głosem PE w de-bacie nad reformą strategii UE na rzecz demokracji i praw człowieka. Poseł reprezentował EPL w grupie kontaktowej PE–Komisja Europejska-Rada ds. międzyinstytucjonalnej deklaracji o przyszłości polityk UE w tym zakresie.

Poseł Grzyb reprezentuje PE w misjach związanych z monitoringiem praw człowieka na świecie. W 2013 r. uczestniczył w misji Podkomisji Praw Człowieka w Pakistanie. Co roku od 2015 poseł jest zaangażowany w przygotowanie stanowiska PE i reprezentuje PE w ramach delegacji na sesje Rady Praw Człowieka ONZ w Genewie- w roku 2018 przewodniczył delegacji.

Inne wybrane przykłady inicjatyw w obszarze Praw człowieka:

Prawa człowieka w Iranie

Andrzej Grzyb upomina się o prawa chrześcijan w Iraku

Sport i prawa człowieka – MŚ 2022 w Katarze

 

PRAWA DZIECKA

Z okazji obchodów Roku Janusza Korczaka została otwarta 6 listopada 2012r. w Parlamencie Europejskim w Brukseli wystawa pod tytułem: „Nie ma dzieci, są ludzie; prawa człowieka zaczynają się od praw dziecka” oraz zorganizowano Warsztaty Podkomisji Praw Człowieka (DROI) na temat praw dzieci. Uczestnikami wydarzeń byli Marek Michalak – Rzecznik Praw Dziecka RP, Marek Prawda – Ambasador RP, Philippe Cori – dyrektor brukselskiego biura UNICEF, Humbert de Biolley – przedstawiciel Rady Europy, Veronique Arnault – przedstawicielka Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych i fundacji.

 

 

Zobacz również:

I. II. III. SZCZYT RZECZNIKÓW PRAW OBYWATELSKICH UE, PARTNERSTWA WSCHODNIEGO I BAŁKANÓW

„Interesy ekonomiczne a ochrona praw człowieka” – podsumowanie debaty

Walka o prawa człowieka i demokrację jest ważniejsza niż kiedykolwiek wcześniej, podkreśla delegacja DROI do UNHCR

PE zaprezentuje w Genewie priorytety w związku z 37 sesją Rady Praw Człowieka ONZ

SPOŁECZNA ODPOWIEDZIALNOŚĆ PRZEDSIĘBIORSTW – CSR: BIZNES I PRAWA CZŁOWIEKA – TO SIĘ OPŁACA! – PRZECIW NIEUCZCIWEJ KONKURENCJI SPOZA UE OPARTEJ NA ŁAMANIU PRAW CZŁOWIEKA

Biznes i Prawa Człowieka – to się opłaca

Międzynarodowa Akademia Praw Człowieka i Aktywności Obywatelskiej

Debata PE w sprawie Praw Człowieka na Kubie

©2024 Andrzej Grzyb - Poseł do Parlamentu Europejskiego  |  Polityka Prywatności

Top

Log in with your credentials

Forgot your details?