Walka o prawa człowieka i demokrację jest ważniejsza niż kiedykolwiek wcześniej, podkreśla delegacja DROI do UNHCR

“Konieczne są ciągłe inwestycje w prawa człowieka” – podkreśliła delegacja DROI po dwudniowej wizycie w Radzie Praw Człowieka ONZ (UNHRC) w Genewie.

W trakcie corocznej wizyty Podkomisji Praw Człowieka (DROI) na wiosennej sesji Rady Praw Człowieka ONZ (UNHRC) w Genewie w dniach 5-6 marca 2018 r. szef delegacji DROI, poseł PE Andrzej Grzyb (EPP, PL) uznał, że rok, w którym obchodzimy 70. rocznicę Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, jest ważnym momentem na zastanowienie się nad całą nieocenioną pracą wykonaną w dziedzinie praw człowieka. Niestety w różnych częściach świata ochrona prawa człowieka nie jest wystarczająca, dlatego musimy pilnie zająć się tą sytuacją.

 
Delegacja wyraziła ubolewanie z powodu niepokojącej tendencji kurczenia się przestrzeni dla społeczeństwa obywatelskiego i w związku z tym podkreśliła znaczenie skutecznego i wydajnego wdrożenia międzynarodowych traktatów dotyczących praw człowieka. Członkowie zdecydowanie podkreślili potrzebę ciągłych inwestycji w prawa człowieka, w szczególności wsparcie demokracji, praworządność, odpowiedzialność i walkę z bezkarnością.
UE musi być wiodącą światową siłą w zakresie ochrony praw człowieka na świecie, w dobie zwiększonej niestabilności i konfliktów. Członkowie są gotowi włączyć ten komunikat do głównego nurtu w szerokim zakresie obszarów polityki, w szczególności handlu, biznesu, rozwoju i migracji. Szczególną uwagę zwrócono na dostęp do edukacji i praw dzieci.

 
W trakcie intensywnej dwudniowej wizyty siedmioosobowa delegacja spotkała się m.in. z przewodniczącym Rady Praw Człowieka, H.E. Pan Vojislav Šuc; Zastępcą Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców, pani Kelly T. Clements; Specjalnym Sprawozdawcą ds. sprzedaży i wykorzystywania seksualnego dzieci, w tym prostytucji dziecięcej i pornografii dziecięcej, Maud De Boer-Buquicchio; Specjalnym Przedstawicielem Sekretarza Generalnego ds. Dzieci w Konfliktach Zbrojnych, Pani Virginia Gamba; Specjalnym Sprawozdawcą ds. prawa do prywatności, Joseph Cannataci; Christine Evans, wspierającą mandat specjalnego sprawozdawcy ONZ ds. Ludności rdzennej; zastępcą sekretarza generalnego UNCTAD, Isabelle Durant; Ambasadorem Arturo Cabrera, zastępcą stałego przedstawiciela Ekwadoru przy ONZ ds. OEIGWG (otwarta międzyrządowa grupa robocza) ds. Międzynarodowych Korporacji i innych przedsiębiorstw odpowiedzialną za opracowanie przyszłego instrumentu międzynarodowego w celu uregulowania praw człowieka; a także z 28 szefami misji UE. Delegacja zaangażowała się również w wymianę informacyjną z organizacjami pozarządowymi z siedzibą w Genewie.

 
Członkowie uczestniczyli w zorganizowanym przez UE wydarzeniu towarzyszącym poświęconym wolności religii i przekonań (FoRB), któremu przewodniczył specjalny przedstawiciel UE ds. Promowania wolności religii lub przekonań poza UE Jan Figel.
Eurodeputowany Grzyb powiedział: “Godność człowieka leży u podstaw wszystkich naszych wysiłków na rzecz praw człowieka. Musimy wzmocnić nasze międzynarodowe organizacje zajmujące się prawami człowieka i współpracą między nami, aby nadać nowy sens 70. rocznicy Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka “.

 

 
Delegacja podkomisji ds. Praw człowieka odwiedziła Radę Praw Człowieka ONZ (UNHRC) w Genewie w dniach 5-6 marca 2018 r. Delegacji przewodniczył Andrzej Grzyb (PPE, Polska), w której uczestniczył Francis Zammit Dimech (EPP, Malta), Francisco Assis (S & D, Portugalia), Wajida Khana (S & D, Wielka Brytania), Liliana Rodrigues (S & D, Portugalia), Amjada Bashira (ECR, Wielka Brytania) i Petraja Austreviciusa (ALDE, Litwa). Delegacja skierowała zaproszenie do Wysokiego Komisarza ds. Praw Człowieka i innych przedstawicieli ONZ na niektóre ze specjalnych wydarzeń dotyczących praw człowieka organizowanych przez Parlament Europejski w celu upamiętnienia kluczowych rocznic praw człowieka przypadających w tym roku.
Dalsza informacja
Podkomisja Praw Człowieka
Poseł Andrzej Grzyb (EPP, PL), szef delegacji DROI do UNHCR w marcu 2018 r

 

Zobacz również:

Prawa Człowieka – Andrzej Grzyb

SPOŁECZNA ODPOWIEDZIALNOŚĆ PRZEDSIĘBIORSTW – CSR: BIZNES I PRAWA CZŁOWIEKA – TO SIĘ OPŁACA!

Roczny raport o Prawach Człowieka i demokracji na Świecie. Podsumowanie Andrzeja Grzyba w Strasburgu.

Prawa człowieka na Białorusi tematem spotkania w PE

Prawa człowieka w Iranie

Sport i prawa człowieka – MŚ 2022 w Katarze

©2021 Andrzej Grzyb - Poseł do Parlamentu Europejskiego  |  Polityka Prywatności

Top

Log in with your credentials

Forgot your details?