Europejska Fundacja na rzecz Demokracji – skuteczne narzędzie w walce z antyeuropejską propagandą

Sprawozdanie Andrzeja Grzyba (PSL), oceniające 2 lata aktywności Europejskiego Funduszu na rzecz Demokracji (European Endowment for Democracy, EED), zostało pozytywnie ocenione przez posłów. Głosowanie odbyło się w czwartek (09.07.2015) w czasie posiedzenia plenarnego w Strasburgu. EED to jedna z czołowych inicjatyw polskiej prezydencji UE z 2011 roku. Głosując za przyjęciem sprawozdania Andrzeja Grzyba posłowie zaapelowali także o odpowiednie wsparcie finansowe dla Fundacji.

“Cieszy mnie, że Parlament Europejski zdecydowaną większością uznał skuteczność Fundacji. EED wywiązuje się z postawionych zadań, zawartych w statucie przygotowanym dla niej oraz wprowadza istotną wartość dodaną do instrumentarium UE na rzecz demokracji na świecie” – podkreślił Andrzej Grzyb.

Od rozpoczęcia działalności w 2013 r. Fundacja wsparła już 186 inicjatyw we wszystkich krajach sąsiedzkich UE od Białorusi, przez Ukrainę po Syrię czy Egipt, przekazując ponad 5,2 mln euro wsparcia dla krajów sąsiedztwa południowego i ponad 5,3 mln euro dla krajów Partnerstwa Wschodniego. W lipcu Komisja Europejska przyznała 12 milionów euro na kolejny okres budżetowy, podwajając dotychczasowy wkład. Do końca 2015 roku strony założycielskie EED tj. UE, kraje członkowskie i kraje z poza UE, przekażą blisko 25 mln euro na dalsze działania Fundacji. Na Ukrainie EED pomogła Donetsk Hromadske TV, niezależnej telewizji regionu Donbas. A w Maroku ponad 3 miliony użytkowników serwisu Youtube obejrzało klip będący obywatelską kampanią wzywającą wyborców do rejestrowania się, dzięki czemu zgromadzono ponad 250 000 zgłoszeń od młodych ludzi. Fundacja wspiera także projekty obywatelskie w Gagauzji, Tunezji, Palestynie a niedawno opublikowała rekomendacje dla mediów w języku rosyjskim (https://www.democracyendowment.eu/news/bringing-plurality-1/)

“Rośnie restrykcyjność prawodawstwa w krajach na wschód i południe od granic UE, uniemożliwiając działalność i współpracę międzynarodową społeczeństw obywatelskich. Poszerza się obszar otwartych konfliktów zbrojnych. To dowodzi, że bardziej elastyczne, dynamiczne i innowacyjne sposoby wspierania demokracji, takie jak EED, są potrzebne, a walczący o prawo do demokratycznego decydowania o swoim losie, potrzebują naszego wsparcia jak nigdy dotąd. Wsparcie to będzie wymagało długofalowego zaangażowania, aktywności, wytrwałości, ale jesteśmy gotowi i wiemy jak odpowiedzieć na to wołanie” – podsumował poseł Andrzej Grzyb.

EED to flagowa inicjatywa polskiej prezydencji UE z 2011 r., wykorzystująca doświadczenia prodemokratycznej transformacji m.in. polskiej Solidarności. Fundusz ma zadanie reagować szybciej i bardziej elastycznie niż klasyczne instrumenty, wspierając również organizacje, które dotychczas nie mogły skorzystać z pomocy UE. EED kładzie nacisk na zaangażowanie podmiotów działających „na miejscu”, co wraz z uproszczonymi procedurami zwiększa dopasowanie i efektywność oferowanej pomocy.

The European Endowment for Democracy – an effective tool in countering anti-European propaganda EN

Więcej o EED w poprzednim wpisie:

Europejski Fundusz na rzecz Demokracji: Parlament Europejski oceni flagową inicjatywę Polski

©2024 Andrzej Grzyb - Poseł do Parlamentu Europejskiego  |  Polityka Prywatności

Top

Log in with your credentials

Forgot your details?