Irak – powolny rozpad państwa? Debata w PE

Na północy i zachodzie Iraku trwa ofensywa sunnickich dżihadystów, którym przewodzi zbrojna organizacja Islamskiego Państwa Iraku i Lewantu (ISIS). Dążą oni do obalenia rządu w Bagdadzie, a niedawno ogłosili utworzenie kalifatu na zdobytych terenach w Syrii i Iraku. W wyniku walk do tej pory zginęły tysiące osób, a kolejne setki tysięcy musiały uciekać z kraju. W ostatnich tygodniach iracki rząd stopniowo tracił kontrolę nad zdominowanymi przez sunnitów północnymi i zachodnimi częściami kraju.

O możliwościach rozwiązania tego konfliktu mówili dziś (16.07.2014 r.) podczas debaty parlamentarnej Posłowie do Parlamentu Europejskiego, w której udział wzięli również przedstawiciele Prezydencji w Radzie Europejskiej.

“Sytuacja jest poważna. Państwo islamskie jest celem bojowników. Trudna sytuacja humanitarna musi nas niepokoić. Trudna jest też sytuacja mniejszości religijnych, która od lutego tego roku uległa wielokrotnemu pogorszeniu. Możemy być za chwilę świadkami powstania nowego państwa i ludobójstwa – tego byśmy nie chcieli”  – powiedział podczas debaty poseł Andrzej Grzyb.

Rezolucja Iraku sprawie zostanie poddana przez posłów pod głosowanie w czwartek.

Głosowanie: czwartek, 17 lipca

Procedura: Oświadczenie Wysokiego Przedstawiciela Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa (z rezolucją)

Ścieżka Proceduralna

Postanowienie Rady dotyczące Iraku

 

Relacja z sesji: EuroparlTV

Komunikaty z głosowań będą publikowane tutaj: kliknij

©2021 Andrzej Grzyb - Poseł do Parlamentu Europejskiego  |  Polityka Prywatności

Top

Log in with your credentials

Forgot your details?