Koniec z roamingiem w UE, kompromis osiągnięty.

Koniec roamingu w Unii Europejskiej, czyli dodatkowych opłat naliczanych podczas korzystania z telefonów komórkowych za granicą. W nocy kompromis osiągnęli negocjatorzy Parlamentu Europejskiego i krajów członkowskich. Opłata ma zniknąć już w czerwcu.

 

Likwidacja opłat roamingowych oznacza, że będąc za granicą, za połączenia czy przesyłanie danych zapłacimy tyle samo, ile płacimy za te usługi, będąc w swoim kraju.

Jak poinformowała w komunikacie Rada UE, hurtowe stawki w roamingu mają być o 90 proc. niższe niż obecnie, co pozwoli operatorom na oferowanie użytkownikom usług roamingowych bez obciążania ich dodatkowymi opłatami.

Od 15 czerwca maksymalna stawka hurtowa opłaty za rozmowę telefoniczną w roamingu spadnie z 0,05 euro za minutę do 0,032 euro. Stawki za SMS zostaną obniżone z 0,02 euro do 0,01 euro.

Pułap hurtowych opłat za przesył danych będzie stopniowo obniżany. Od 15 czerwca spadnie do 7,7 euro za gigabajt (obecnie stawki wynoszą około 50 euro za GB), od 1 stycznia 2018 roku maksymalna opłata ma wynosić 6 euro za GB i będzie spadać o 0,5 euro co roku, by z początkiem 2022 roku wynieść 2,5 euro za GB.

Początkowa propozycja Komisji Europejskiej dotycząca limitów hurtowych stawek za przesyłanie danych w roamingu wynosiła 8,5 euro za GB.

KE co dwa lata będzie składać sprawozdanie z funkcjonowania tych przepisów i jeśli będzie to konieczne, proponować nowe.

Najtrudniejsze rozmowy dotyczyły pułapów cenowych za przesył danych, czyli korzystanie z internetu w komórce. Ostatecznie ustalono, że stawki będą stopniowo obniżane przez 5 lat. Natomiast niewielkie, maksymalne ceny hurtowe za połączenia telefoniczne i SMS-y będą niezmienne i zaczną obowiązywać od połowy czerwca, gdy roaming zostanie w Unii całkowicie zlikwidowany. Teraz, ustalenia negocjatorów muszą jeszcze zaakceptować unijne rządy i Parlament Europejski na sesji plenarnej, ale powinna to być jedynie formalność.

©2024 Andrzej Grzyb - Poseł do Parlamentu Europejskiego  |  Polityka Prywatności

Top

Log in with your credentials

Forgot your details?