Specjalne posiedzenie z udziałem laureatek Nagrody Sacharowa 2016

Nadia Murad Basee Taha i Lamiya Aji Bashar, jazydzkie prawniczki ocalone z seksualnej niewoli w tzw. państwie islamskim, odbiorą we wtorek w południe Nagrodę Sacharowa na rzecz Wolności Myśli. Nagroda przyznawana jest co roku przez Parlament Europejski.

Dzień przed wręczeniem nagrody odbyło się połączone posiedzenie Komisji Spraw Zagranicznych (AFET), Rozwoju (DEVE) i Praw Człowieka (DROI), z udziałem tegorocznych laureatek. Głos zabrał m.in. poseł PE Andrzej Grzyb reprezentujący grupę EPL, który w przemówieniu pogratulował laureatkom, oraz wszystkim nominowanym.

– wszyscy zgłoszeni, nawet Ci którzy nie zostali wybrani do grona finalistów, zasługują na wyróżnienie. Każda nominacja jest docenieniem dotychczasowego poświęcenia, stawiania własnego zdrowia i życia w obronie wolności, praw człowieka, pokojowej promocji zasad demokratycznych – mówił poseł. – Każda nominacja to próba PE zwrócenia uwagi światowej opinii publicznej na problemy i niebezpieczeństwa, z jakimi mierzą się nominowani – łączy ich najważniejsze: umiłowanie wolności i wrażliwość na los drugiego człowieka – dodał.

Nadia Murad Basee Taha i Lamiya Aji Bashar przetrwały niewolę seksualną Państwa Islamskiego (IS), a następnie stały się rzeczniczkami kobiet dotkniętych przemocą seksualną tego ugrupowania. Angażują się one na rzecz społeczności jazydzkiej w Iraku – mniejszości religijnej, wobec której bojownicy IS dopuszczają się ludobójstwa.

Poseł Andrzej Grzyb zwrócił uwagę na to, że okrucieństwa doświadczają nie tylko jazydzi, których przedstawicielkami są tegoroczne laureatki, ale także inne grupy etniczne i religijne. W tym także okrutnie prześladowani Chrześcijanie, których setki tysięcy zostały zmuszone do migracji, ucieczki, by uniknąć wymuszeń, niewoli, okaleczeń i śmierci.

W lutym tego roku, z inicjatywy m.in. EPP, PE przyjął rezolucję wzywającą do nazwania zbrodni Daesh mianem, na które zasługują. To Ludobójstwo. To nie zbrodnie wyłącznie przeciw jazydom, chrześcijanom to Zbrodnie Przeciw Ludzkości. – Apelujemy do społeczności międzynarodowej by tak traktować zbrodnie Daesh, z wszelkimi tego prawnymi następstwami – skomentował przed swoim wystąpieniem poseł Andrzej Grzyb. – Jeszcze długa droga do zniszczenia Daesh, do wyzwolenia. Gdy to nastąpi, pojednanie na tym terenie, odbudowa państw i społeczeństw, wymagać będzie osądzenia winnych, rozliczenia zbrodni, upamiętnienia i wyciągnięcia nauk dla świata z tych tragedii – przyznał poseł.

 

Finaliści
Poza Nadią Murad Basee Taha i Lamiyą Aji Bashar w finale Nagrody im. Sacharowa na rzecz Wolności Myśli znaleźli się także turecki dziennikarz Can Dündar oraz przywódca Tatarów krymskich Mustafa Dżemilew.

 
Nagroda im. Sacharowa
Ustanowiona przez Parlament Europejski w 1988 r. Nagroda im. Sacharowa na rzecz Wolności Myśli przyznawana jest każdego roku wybitnym aktywistom walczącym o prawa człowieka na całym świecie. Laureat otrzymuje 50 tysięcy euro. W 2015 roku Nagrodę otrzymał saudyjski bloger Raif Badawi.

 
Kandydatów mogą zgłaszać grupy polityczne Parlamentu Europejskiego lub przynajmniej czterdziestu posłów. Komisje: Spraw Zagranicznych (kierowana przez posła Elmara Broka) i Rozwoju (kierowana przez posłankę Lindę McAvan) wybierają trzech finalistów, a Konferencja Przewodniczących decyduje, kto otrzyma nagrodę.

 

We wtorek, 13 grudnia, o 12.00 na sesji plenarnej w Strasburgu odbędzie się uroczystość wręczenia Nagrody im. Sacharowa na rzecz Wolności Myśli.

 

©2024 Andrzej Grzyb - Poseł do Parlamentu Europejskiego  |  Polityka Prywatności

Top

Log in with your credentials

Forgot your details?