Narada strażaków ochotników – podsumowania i plany

OSP narada ceków_008

Tam gdzie jest strażnica kwitnie życie, społeczne i kulturalne, ale też mieszkańcy czują się bezpieczni – mówił w czasie corocznego spotkania strażaków ochotników Andrzej Grzyb, poseł do Parlamentu Europejskiego i prezes OSP Siedlików. Narada, której inicjatorem jest Krzysztof Grabowski, wicemarszałek województwa wielkopolskiego oraz wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP w Poznaniu, w tym roku odbyła się w Cekowie. Tradycyjnie już wziął w niej udział biskup kaliski Edward Janiak a Krzysztof Nosal, starosta kaliski i szef OSP w powiecie kaliskim, otrzymał złoty medal za zasługi dla pożarnictwa. 

Każdego roku narada odbywa się w innej części Wielkopolski. Dzięki temu strażacy mają okazję poznać cały region i jego specyfikę. – Zawsze tego typu spotkania są okazją do wymiany doświadczeń. Kiedy ratuje się ludzkie życie i mienie tych nie brakuje – mówi Krzysztof Grabowski, który jest inicjatorem i organizatorem dorocznych spotkań wielkopolskich druhów. – Przy okazji mówimy o dalszej współpracy i możliwościach jej realizacji. Przypomnę, że kilka lat temu, jako Urząd Marszałkowski, wyszliśmy z propozycją współfinansowania zakupów samochodu i sprzętu dla straży. W wydatkach partycypują samorządy – województwo, powiaty, gminy i OSP.

Dzięki temu wielkopolskie ochotnicze straże pożarne są najlepiej wyposażonymi w kraju. A inne województwa kopiują tutejszy model współdziałania. – W ubiegłym roku kupiliśmy 34 samochody lekkie. 6 trafiło do subregionu kaliskiego. W 2015 roku udało nam się zakupić ponad 40 samochodów średnich i ciężkich dzięki WRPO wszystkich zakupów. Wspiera nas Fundusz Ochrony Środowiska – wylicza Stefan Mikołajczak, prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP w Poznaniu. – Podobne plany mamy na ten rok. Samochody a do tego  uzbrojenie strażaków tak by w czasie akcji byli jak najmniej narażeni na utratę zdrowia i życia, sprzęt techniczny, narzędzia hydrauliczne i co już rozpoczęliśmy wysokospecjalistyczny sprzęt jak np. defibrylatory.

OSP narada ceków_001

W spotkaniu wziął udział ksiądz biskup Edward Janiak. Ordynariusz diecezji kaliskiej podkreślił, że strażacy spełniają wiele ważnych ról w społecznościach, w których działają. – Jeżdżąc po parafiach widzę, że tam gdzie jest straż, gdzie jest szkoła i jeszcze koło gospodyń, tam jest życie – mówił ordynariusz w trakcie spotkania. – Tego nikt i nic nie zastąpi. Dzięki tym organizacjom jest integracja a spotkania są bardzo ważne. Rozwijają. Sam w trakcie takich spotkań poznaję coraz więcej interesujących, utalentowanych i przedsiębiorczych osób.

OSP narada ceków_024

Za ciepłe słowa i docenienie pracy druhów ochotników strażacy przekazali biskupowi kielich mszalny.  Zarząd Wojewódzki OSP nagrodził również starostę Krzysztofa Nosala. Prezes OSP w powiecie kaliskim otrzymał złoty medal za zasługi dla pożarnictwa. Na spotkaniu nie zabrakło także Andrzeja Grzyba. Poseł do Parlamentu Europejskiego pełni również funkcję prezesa OSP w rodzinnym Siedlikowie. – Spotkanie podsumowujące dokonania i rejestrujące potrzeby na nowy rok to gospodarczy obrachunek. Strażacy to przecież gospodarze – mienia, terenu, wspólnych spraw. Są też gospodarzami realizującymi zadania dla poszczególnych społeczności. Odpowiadają na wezwanie, gdy w potrzebie są inni, ale też pomagają przy organizacji spotkań kulturalno-społecznych i w kalendarzu wpisane mają asysty w wielu uroczystościach, także o charakterze religijnym – mówił druh Andrzej Grzyb. – Straż to także coś więcej. Działalność OSP wywołuje także wiele pozytywnych emocji, łączy pokolenia, bo tradycja służenia przekazywana jest z ojca na syna.

Druhowie obiecali, że w maju wezmą udział w strażackiej pielgrzymce do św. Józefa Kaliskiego a w sierpniu w wojewódzko-diecezjalnych dożynkach w Liskowie. W Wielkopolsce jest 110 tysięcy strażaków ochotników, którzy służą w ponad 1 800 – jednostkach.

©2023 Andrzej Grzyb - Poseł do Parlamentu Europejskiego  |  Polityka Prywatności

Top

Log in with your credentials

Forgot your details?