Zaduszki Mikołajczykowskie w Dobrzycy 2017

Parlamentarzyści i samorządowcy z Polskiego Stronnictwa Ludowego po raz kolejny upamiętnili postać ojca ruchu ludowego, Stanisława Mikołajczyka. Oddali mu hołd w miejscu szczególnym – w Dobrzycy w powiecie pleszewskim, w której spędził lata młodości. W tym roku w spotkaniu wziął udział obecny prezes klubu Władysław Kosiniak-Kamysz.

 

W niedzielę, 3 grudnia, politycy, działacze i sympatycy PSL przyjechali do Dobrzycy na 51. „Zaduszki Mikołajczykowskie”. W ten sposób od ponad 50 lat ludowcy czczą pamięć przywódcy Polskiego Stronnictwa Ludowego i premiera rządu Rzeczpospolitej Polskiej na uchodźstwie.

Uroczystości rozpoczęły się nabożeństwem w kościółku parafialnym p.w. Świętej Tekli, w którym Mikołajczyk zawarł w 1924 r. związek małżeński z Cecylią Ignasiak. Później ludowcy złożyli kwiaty pod obeliskiem poświęconym byłemu premierowi. W uroczystościach wzięło udział ponad 30 pocztów sztandarowych zarządów gminnych, miejskich i powiatowych PSL z całej Wielkopolski.

Tegoroczne Zaduszki Mikołajczykowskie mają szczególny wymiar ze względu na obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Jako szef rządu RP na emigracji w październiku 1944 roku Mikołajczyk uczestniczył w konferencji trzech mocarstw, gdzie mówiono m.in. o kwestii polskiej po zakończeniu II wojny światowej.

– Stanisław Mikołajczyk dobrze przysłużył się Polsce, wolności i demokracji. Był najodważniejszy, gdy inni bali się nawet podjąć rozmowy. Jest bohaterem ruchu ludowego i mężem stanu – mówił w Dobrzycy prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Poseł Parlamentu Europejskiego Andrzej Grzyb podkreślał, że Dobrzyca w życiorysie Stanisława Mikołajczyka jest miejscem niezwykłym i ważnym. To tutaj polityk w latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku zakładał pierwsze organizacje rolnicze. Praca u podstaw była bliska jego sercu, aż do śmierci. 27 lat temu mieszkańcy Dobrzycy, z własnej inicjatywy, upamiętnili dorobek Stanisława Mikołajczyka stawiając tutaj obelisk. Od tego czasu Ludowcy spotykają się przy pomniku by wspominać wybitnego poprzednika – mówił.

79740_kosiniak-kamysz-na-zaduszkach-w-dobrzycy_1

fot. Farida Leśniewska – zpleszewa.pl

 

Zgodnie z tradycją Zaduszki Mikołajczykowskie odbędą się także w Poznaniu, gdzie został pochowany na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan.

9 grudnia 2017 r. – Zaduszki Mikołajczykowskie w Poznaniu

10:00 | Msza Święta celebrowana przez Ks. Bp. Zdzisława Fortuniaka w Kościele pw. Św. Wojciecha

11:00 | Oddanie hołdu i złożenie kwiatów przy grobowcu Stanisława Mikołajczyka i żony Cecylii na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan;

12:00 | Okolicznościowe spotkanie w Aulii Lubrańskiego UAM w Poznaniu, przy ul. Wieniawskiego.

źródło: psl.pl

materiał video: http://wielkopolska.tv/dobrzyca-zaduszki-mikolajczykowskie/

w mediach:

Zaduszki Mikołajczykowskie w Dobrzycy – faktykaliskie.pl

Zaduszki Mikołajczykowskie w Dobrzycy z prezesem PSL Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem – kalisz.naszemiasto.pl

Zaduszki Mikołajczykowskie. Kosiniak – Kamysz w Dobrzycy – wlkp24.info

Więcej o Stanisławie Mikołajczyku znajdziesz -> tutaj

©2023 Andrzej Grzyb - Poseł do Parlamentu Europejskiego  |  Polityka Prywatności

Top

Log in with your credentials

Forgot your details?