Narodowe Czytanie "Trylogii" w Kole

Po wspólnej lekturze dzieł Adama Mickiewicza oraz Aleksandra Fredry przyszła pora na “Trylogię” Henryka Sienkiewicza. To już trzecia edycja ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania, którą zainicjował Prezydent RP Bronisław Komorowski. W tym roku po raz pierwszy Koło włączyło się do akcji wspólnego czytania.  

Gmach hali sportowej Zespołu Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych w Kole gościł wielu uczniów wraz z rodzicami i nauczycielami, aby wysłuchać fragmentów “Ogniem i Mieczem” Henryka Sienkiewicza. Warto podkreślić, że szkoła ma swoją siedzibę przy ulicy Sienkiewicza 1.

Fragmenty powieści czytali na zmianę zaproszeni goście m.in. Dyrektor ZSEA w Kole Elżbieta Sztanga, Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i  Sportu  Starostwa Kolskiego Anna Pajor oraz Kinga Kołodziejczak – asystentka Posła do PE Andrzeja Grzyba.

Jak czytamy w liście Prezydenta Bronisława Komorowskiego “Narodowe Czytanie stanowi wspaniałą okazję, by raz jeszcze przeżyć zapierające dech w piersiach przygody Sienkiewiczowskich bohaterów. Bo choć doskonale znamy treść jego książek, to przecież podczas każdej kolejnej lektury na nowo trzymamy kciuki za Kmicica, Wołodyjowskiego czy Skrzetuskiego. Wspólna lektura to również doskonały moment, by odczytać ten tekst na nowo, by zadać mu współczesne pytania, zastanowić się nad tym, co mówi nam dziś o Polsce i Polakach. Dlatego zapraszam wszystkich Państwa, abyśmy razem przeczytali „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, pamiętając o tym, iż najwybitniejsze dzieła rodzimej literatury tak pięknie jednoczą nas jako wspólnotę, wzmacniają polską tożsamość i narodową dumę”.

Po najważniejszej części wszyscy przybyli mogli spróbować specjalnie przyrządzonych na tę okazję dań oraz zobaczyć wystawę zdjęć Karola Budzińskiego z planu filmowego “Ogniem i Mieczem”.

GALERIA FOTOGRAFII

Tekst na podstawie:

www.kolo.naszemiasto.pl oraz www.e-kolo.pl

Foto: F&A MEDIA

Zobacz również:

www.pulspolski.tv – Koło: narodowe czytanie Trylogii

www.kolo.naszemiasto.pl – Narodowe czytanie Trylogii w Kole

www.e-kolo.pl

www.youtube.com – Narodowe czytanie w Kole

©2023 Andrzej Grzyb - Poseł do Parlamentu Europejskiego  |  Polityka Prywatności

Top

Log in with your credentials

Forgot your details?