Sądy Rejonowe wracają! – w poniedziałek podpis prezydenta

Podpis prezydenta pod nowelizacją ustawy o ustroju sądów zwieńczy pracę PSL na rzecz przywrócenia zlikwidowanych sądów rejonowych – uważają wielkopolscy politycy tej partii. Nowe prawo pozwoli na wznowienie pracy 12 zniesionych w regionie sądów.

Według zapowiedzi prezydent Bronisław Komorowski podpisze nowelizację w poniedziałek w Słupcy (Wielkopolskie). Na skutek wprowadzonej z początkiem ub. roku reformy ówczesnego ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina, 79 najmniejszych sądów rejonowych w kraju zostało wydziałami zamiejscowymi innych sądów rejonowych. Nowelizacja spowoduje przywrócenie większości małych sądów rejonowych zreorganizowanych wskutek tzw. reformy Gowina.

temida

– Nie jesteśmy zarozumiali, ale to nasza determinacja w sprawie sądów doprowadziła do tego, że te sądy wracają. Wielkopolska była szczególnie dotknięta, bo nie było żadnego obiektywnego kryterium, które sprawiało, że w Małopolsce zlikwidowano cztery sądy, w Wielkopolsce trzynaście – podkreślił w sobotę w Poznaniu na konferencji prasowej lider partii w regionie i wielkopolskiej listy PSL do Parlamentu Europejskiego Andrzej Grzyb.

– Jako PSL nie ustawaliśmy w dążeniu aby zlikwidowane sądy w Wielkopolsce powróciły. 12 wraca z mocy ustawy, jeden ma szanse przywrócenia w drodze indywidualnej decyzji ministra – dodał.

Politycy PSL podkreślili, że od początku byli przeciwni tzw. reformie Gowina. Jak powiedział wicemarszałek Sejmu Eugeniusz Grzeszczak czas pokazał, że nie przynosi ona ani żadnej oszczędności, ani nie skraca czasu oczekiwania na wyroki.

Uroczystość podpisania przez prezydenta nowelizacji ustawy o ustroju sądów powszechnych oraz skierowania do parlamentu prezydenckiego projektu nowelizacji ustawy o ustroju sądów powszechnych odbędzie się w Słupcy, gdzie sąd rejonowy również został zniesiony w ramach tzw. reformy Gowina.

Czytaj całość: http://www.tvn24.pl

Autor: dln/kka / Źródło: PAP

Źródło: http://www.tvn24.pl

Polecamy również:

http://www.bankier.pl/wiadomosc/Podpis-prezydenta-pod-nowela-konczy-zamieszanie-wokol-trzeciej-wladzy-3092698.html

http://www.gloswielkopolski.pl/artykul/3383591,poznan-przywrocenie-sadow-rejonowych-to-sukces-psl-uwazaja-liderzy-partii-w-wielkopolsce,id,t.html

http://prawo.rp.pl/artykul/757740,1097893-Koniec-zamieszania-wokol-trzeciej-wladzy–Prezydent-podpisze-nowele-ustawy-o-ustroju-sadow.html

http://wyborcza.pl/1,91446,15708511,Poznan_PSL__przywrocenie_sadow_rejonowych_to_sukces.html

http://www.faktykaliskie.pl/wracaja-zlikwidowane-sady-rejonowe

http://www.rc.fm/polityczne/wracaja-sady.html

©2022 Andrzej Grzyb - Poseł do Parlamentu Europejskiego  |  Polityka Prywatności

Top

Log in with your credentials

Forgot your details?