Ważna informacja dla producentów owoców i warzyw!

Tylko do 14 listopada mają czas sadownicy oraz producenci kapusty i cebuli na złożenie dokumentów niezbędnych na uzyskanie dopłat. Izba Rolnicza na rekompensaty finansowe wynegocjowała w Ministerstwie Rolnictwa 100 milionów złotych. 

Wnioski można składać w Agencjach Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Suma pomocy będzie zależała od rodzaju dopłaty. Zasady przyznawania dopłat są inne niż wcześniejsze, ustalone przez Komisję Europejską a też związane z rosyjskim embargiem na produkty rolne z Polski.

Rekompensatą będą objęte uprawy sadownicze tylko w sadach owocujących – wyjaśnił Bogdan Barański, kierownik biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Kaliszu. – Tacy sadownicy mogą otrzymać 800 złotych do hektara uprawy. Osoby uprawiające kapustę i cebulę 450 złotych do hektara.

Rolnicy mają niewiele czasu na złożenie odpowiednich dokumentów w swoich oddziałach ARiMR. Wnioski przyjmowane będą tylko do najbliższego piątku, 14 listopada.

To moc dla tych, którzy ponieśli straty w wyniku rosyjskiego embarga. Czasu jest mało. Wnioski będą przyjmowane do 14 października, czyli do przyszłego piątku – dodał Mieczysław Łuczak, szef Wielkopolskiej Izby Rolniczej w powiecie kaliskim. – Robimy wszystko by podobne wsparcie otrzymali też inni producenci.

 

Zakończyło się zbieranie wniosków od producentów wiśni i porzeczki. Unia Europejska obiecała też dodatkowe 156 milionów euro, które będą przeznaczone przede wszystkim dla producentów jabłek odmian przechowalnych.

AW

Zdj. Zielony Sztandar

©2024 Andrzej Grzyb - Poseł do Parlamentu Europejskiego  |  Polityka Prywatności

Top

Log in with your credentials

Forgot your details?